hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Valilik açıkladı: Tunceli'de sığınmacı kampı kurulmuyor

  Valilik açıkladı: Tuncelide sığınmacı kampı kurulmuyor
  expand
  KAYNAKAA

  Tunceli Valiliği, Mazgirt ilçesinde Suriyeli sığınmacılara yönelik kamp kurulacağı iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "Mazgirt'te Suriyeli sığınmacılar için kamp kurulacağı ve bu konuda valilikçe muhtarlara anket yaptırıldığı" yönünde haberlerin yer aldığı belirtildi.

  Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, AFAD Başkanlığı veya herhangi bir kamu kuruluşunun Mazgirt ilçemizde mülteci kampı, konteyner kent veya çadır kent kurulması gibi herhangi bir çalışması ve planlaması bulunmamaktadır. Basın
  organlarında yer alan bu tarz haberlere vatandaşlarımız itibar etmemelidir."

  Soykırım tasarısına 'Hayır' diyen tek Alman vekil

  Mülteci kampı kurulacağı iddia edilmişti

  Basında Tunceli'nin 8 bin nüfuslu Mazgirt ilçesine Suriyeli mülteci kampı kurulacağı yönünde haberler çıkmıştı.

  Diyarbakır'da 300 kızla cinsel içerikli yazışmalar yapan tacizci tutuklandı

  Kampa tepki gösteren Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, kamp projesini yeni bir “Dersim 38 projesi” olarak değerlendirmişti.

  Burhan Kuzu: Alman gavuru yine yaptı yapacağını

  Kampa karşı tepkilerinin sert olacağını söyleyen Türkel, “Misafirperverlik çok ayrı bir şey ama burada misafirperverliğin ötesinde farklı emellerle hayata geçirilmeye çalışılan bir durum var. Kendi stratejik emelleri veya politik anlayışları itibariyle bölge tamamen yabancılaştırılmak ya da farklılaştırmak isteniyorsa bunu kimse kabul etmez. Kamp, buradaki halkın, inancının, yaşanmışlıklarının yani bir bütünün ölmesi anlamına gelir. Hiçbir devlet veya iktidar, bir halkın yaşadığı coğrafya üzerinde, inancı üzerinde oyun oynayamaz. Kimse buna müsaade etmez. Bu projenin burada hayat bulmasının mümkünatı yok" demişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow