Valilik açıkladı: Tunceli'de sığınmacı kampı kurulmuyor

Valilik açıkladı: Tunceli'de sığınmacı kampı kurulmuyor

Valilik açıkladı: Tunceli'de sığınmacı kampı kurulmuyor

Tunceli Valiliği, Mazgirt ilçesinde Suriyeli sığınmacılara yönelik kamp kurulacağı iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "Mazgirt'te Suriyeli sığınmacılar için kamp kurulacağı ve bu konuda valilikçe muhtarlara anket yaptırıldığı" yönünde haberlerin yer aldığı belirtildi.

Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, AFAD Başkanlığı veya herhangi bir kamu kuruluşunun Mazgirt ilçemizde mülteci kampı, konteyner kent veya çadır kent kurulması gibi herhangi bir çalışması ve planlaması bulunmamaktadır. Basın
organlarında yer alan bu tarz haberlere vatandaşlarımız itibar etmemelidir."

Soykırım tasarısına 'Hayır' diyen tek Alman vekil

Mülteci kampı kurulacağı iddia edilmişti

Basında Tunceli'nin 8 bin nüfuslu Mazgirt ilçesine Suriyeli mülteci kampı kurulacağı yönünde haberler çıkmıştı.

Diyarbakır'da 300 kızla cinsel içerikli yazışmalar yapan tacizci tutuklandı

Kampa tepki gösteren Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, kamp projesini yeni bir “Dersim 38 projesi” olarak değerlendirmişti.

Burhan Kuzu: Alman gavuru yine yaptı yapacağını

Kampa karşı tepkilerinin sert olacağını söyleyen Türkel, “Misafirperverlik çok ayrı bir şey ama burada misafirperverliğin ötesinde farklı emellerle hayata geçirilmeye çalışılan bir durum var. Kendi stratejik emelleri veya politik anlayışları itibariyle bölge tamamen yabancılaştırılmak ya da farklılaştırmak isteniyorsa bunu kimse kabul etmez. Kamp, buradaki halkın, inancının, yaşanmışlıklarının yani bir bütünün ölmesi anlamına gelir. Hiçbir devlet veya iktidar, bir halkın yaşadığı coğrafya üzerinde, inancı üzerinde oyun oynayamaz. Kimse buna müsaade etmez. Bu projenin burada hayat bulmasının mümkünatı yok" demişti.