Van "akıllı" hastaneye kavuşacak

Van "akıllı" hastaneye kavuşacak

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de yaşanan depremin ardından "akıllı hastane" modeli uygulandı.Binada 512 deprem izolatörü bulunuyor. Yurt dışından getirilen izolatörlerin, her yöne 55 santimetre hareket edebiliyor.

Depreme dayanabilecek şekilde tasarlanan 500 yataklı hastane binası,  110 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Wet Speed Mixsing (WSM) yöntemiyle zeminine 2 bin 300 beton kazık
çakılan binanın temelinde İtalya'dan getirilen 512 sismik deprem izolatörleri bulunuyor.
Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Özcan Öktem, sismik deprem izolatörlerinin, binanın taşıyıcı sistemleri arasına yerleştirilen özel cihazlar olduğunu, bu cihazların binanın salınarak periyodunu artırıp yıkıcı özellik taşıyan kritik bölgeden uzaklaştırıp yatay deprem
etkilerinden en az şekilde etkilenmesini sağladığını söyledi.


Van'da yaşanan depremlerde hastanede görev yaptığını ve depreme ameliyat yaparken yakalandığını anımsatan Öktem, o an için ameliyatı durdurmak zorunda kaldığını belirterek, artık olası bir depremde hastanedeki hizmetin hiç aksamadan devam edeceğini dile getirdi."Türkiye'de bir ilk"


Türkiye'de bunun örneğini oluşturabilecek bir kamu hastanesinin olmadığını anlatan Öktem, binada 512 deprem izolatörü bulunduğunu söyledi. Yurt dışından getirilen izolatörlerin, her yöne 55 santimetre hareket edebildiğini ifade eden Öktem, "Olası bir depremde, hastane çalışanları, depremi bile hissetmeden hizmete devam edecek" diye konuştu. 500 yataklı hastaneye yoğun bakım ve acildeki müşahede eklendiğinde 750 yataklı bir kompleks olarak hizmet vereceğini dile getiren Öktem, hastanede 120 yataklı yoğun bakım ve 80 yataklı acil servis bulunacağını kaydetti. "Elektriğini kendisi üretecek"


Hastanedeki tek kişilik odaların, istenmesi durumunda iki kişilik odalara dönüştürülebileceğini belirten Öktem, bütün odalarda banyo, tuvalet ve her bir hasta için televizyon bulunacağını ifade etti. Öktem, şu bilgileri verdi:


"Binada 13 ameliyathane olacak. Kalp hastanemizdeki yatak sayısı 120'den 200'ye yükseltildi. Burası 'akıllı hastane' modelinde inşa edildi. Tüm enerji giderleri otomatik olarak hastane tarafından ayarlanacak. Yani bir hastamız camını açtığında odadaki klima kendini otomatik olarak kapatacak. Yani 5 yıldızlı otellerde olduğu gibi hastane kendini ısıtıp soğutacak. Hiç kimsenin bir
şeyi ayarlamasına gerek kalmayacak. Örneğin aydınlatma, güneş doğduğunda kendisini kapatacak, güneş battığında ışıklar otomatik olarak yanacak ve doğal gazdan kendi elektriğini üretecek. Yani dışarıdan elektrik satın alınmayacak. Acil durumlar ve doğal gazın kesildiği haller dışında, elektrik ihtiyacı olmayacak. Isıdan enerji, enerjiden ısı üreten bir hastane olacak."
Öktem, hastane binasının aralık ayı sonunda hizmete gireceğini sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS