hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Van'ın Festus'u: Yabancılar Şubesi'nde dövülen çocuk öldü

  Vanın Festusu: Yabancılar Şubesinde dövülen çocuk öldü
  expand

  17 yaşındaki Afgan çocuk, Van Yabancılar Şubesi'nde yediği polis dayağının ardından öldü. Olay yerine bakan kamera "bozuk" çıktı. Soruşturma, alınan gizlilik kararıyla sürdürülüyor. Savcılık, Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek rapora göre soruşturmanın derinleştirileceğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Iğdır’dan Türkiye ’ye girerken yakalanan 17 yaşındaki Lütfullah Tacik adlı Afganistanlı çocuk iddiaya göre, Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne bağlı Geri Gönderme Merkezi’nde S.O. adlı polis memuru tarafından “yaşını yanlış söylediği” gerekçesiyle dövüldü.

  Tacik, 31 Mayıs’ta beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti. Olayla ilgili polis S.O’nun hâla ifadesinin alınmadığı öğrenildi.

  BM Van Ofisi’nin eski sorumlusu Sorumlusu olan Avukat Mahmut Kaçan’ın verdiği bilgiye göre, 16 Mayıs’ta Iğdır’ın Aralık ilçesinde, jandarmanın yaptığı insan kaçaklığı operasyonunda 21 Afganistanlı mülteci yakalandı.

  Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre; aralarında çocukların da bulunduğu Afganlar, sınırdışı edilmek üzere Iğdır Emniyeti Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

  Grup içerisinde, 1997 doğumlu Lütfullah Tacik ve 1974 doğumlu kuzeni Seyadat Tacik de vardı.

  26 Mayıs’ta, Lütfullah Tacik’in de içinde olduğu 7 çocuk, ‘sınır dışı işlemleri bitinceye kadar muhafaza edilmeleri’ için Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne (ÇOGEM) götürüldü. Bir gün sonra, 27 Mayıs’ta, polis “bulaşıcı hastalık taraması ve yaş tespiti” için çocukları alıp Geri Gönderme Merkezi’ne geri götürdü.

  O gün saat 09.00’da, 7 Afgan çocuk kantinde otururken iddiaya göre, Yabancılar Şube Müdürlüğü Yasadışı Göç ve İnsan Ticareti Mücadele Büro Amirliği’nde görevli polis memuru S.O., Tacik’i yanına çağırdı.

  Sokak ortasında polis dayağı kamerada

  “Niye yaşını yanlış söylüyorsun!” diye bağıran S.O., Tacik’i yumruk ve tokatla dövdü.

  Arkadaşlarının anlatımına göre masaya döndükten sonra başını masaya koyan Tacik’in ağzından beyaz bir sıvı geldi. Tacik, hastanede 31 Mayıs’ta öldü.

  1 Haziran’daki otopsisinde, "saçlı deri altında 2 cm’yi bulan, yer yer kanamalı ve lezyonlu alanlar", beyin açıldıktan sonra ağır ödemli kanama ve beyin kanaması belirlendi.

  Avukat Kaçan’ın verdiği bilgiye göre Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Afganistan Başkonsolosluğu’na gönderdiği yazıda, Tacik’in “beyin kanaması geçirdiği ve lösemi hastası olduğunu” ifade etti.

  Mahkeme "Festus Okey" kararında direndi

  Kameralar yine bozuk!
  Savcılık, olay yerindeki kamera kayıtlarına el konması için Van Edremit Polis Merkezi Amirliği’ni görevlendirdi.

  İncelemede, sadece olay yerine bakan güvenlik kamerasının ‘arızalı olduğu ve görüntü kaydetmediği’ tespit edildi. Avukat Kaçan, S.O.’yu teşhis eden tanık 6 çocuğun sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya olduğun vurgulayarak, “Bu çocuklar sınır dışı edilirse eldeki tanıklar da yol edilmiş olacak” diyor. Radikal’in ulaştığı savcı İhsan Türkoğlu soruşturmanın sürdüğünü kaydetti. Yabancılar Şube Müdürü Süleyman Özgür Özdamar da konuşmak istemediğini belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şüpheli kimse yok
  Van Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen ve gizlilik kararı alınan soruşturmada, şu ana kadar bir şüphelinin olmadığını ve gözaltı yapılmadığını belirtildi. Lütfullah Tacik'in ölümünün ardından otopsisinin yapıldığı, adli tıp kurumundan gelecek rapora göre de kesin ölüm sebebinin belirleneceği, soruşturmanın da bu rapora göre derinleştirileceği kaydedildi. Savcılık, ölümün darptan gerçekleştiğinin belirlenmesi halinde, ifadeler doğrultusunda ismi geçen şüpheli varsa bunun soruşturmaya dahil edileceğini belirtti. Van Valiliği'nin ise konuyla ilgili daha sonra açıklama yapacağı bildirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow