Vedat Şahin ve şoförünün öldürülmesi davasında tahliye

Vedat Şahin ve şoförünün öldürülmesi davasında tahliye

Nişantaşı'nda, Sedat Şahin'in kardeşi Vedat Şahin ile şoförü Ferdi Topal'ın öldürüldüğü, bir kişinin de yaralandığı silahlı saldırıyı suç örgütü kapsamında gerçekleştirdikleri iddia edilen, firari Yakup Kerem Saral'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 11 sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Yaşar Sarar'ın tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Nesim Denizci, İlhan Kurt, Hasan Erdem, Hurşit Aydın, Yaşar Sarar ve Mert Genç ile tutuksuz yargılanan Türker Aydoğdu ve Ahmet Tekin katıldı.


Şikayetçi ile avukatlarının gelmediği duruşmada, sanıklar Yakup Kerem Saral, Ender Doğan ve
Özkan Korkut'un halen firari olduğu bildirildi.


Yoğun güvenlik önleminin alındığı ve tutuklu sanıklar ile görevli askerlerin çelik yelek giydikleri görülen duruşmada, iddianamenin okunmasının ardından sanıkların savunmalarına geçildi.


Sanıklardan İlhan Kurt, yaklaşık 8 aydır firari sanık Ender Doğan'ın yanında çalıştığını belirterek, bu olayda kendisinin yem olarak kullanıldığını iddia etti.


Kurt'un ifade verirken çok stresli ve heyecanlı olduğunu belirtmesi üzerine mahkeme heyeti başkanı, sanığa sakin olmasını ve isterse üzerindeki çelik yeleği çıkarabileceğini söyledi. Bunun üzerine tutuklu sanıkların tümü, çelik yeleklerini çıkardı.


"Yakup Kerem Saral'dan şikayetçiyim"


İlhan Kurt, "Suçsuzum demiyorum ama tamamıyla kullanıldığımı düşünüyorum. Bu işin böyle olacağını bilseydim İstanbul'da bir saniye bile durmazdım" diye konuştu.


Olay gecesi "Sarallar'ın yeğeni" diye bildiği "Süleyman" isimli bir kişi, Özkan Korkut ve Ender Doğan ile aynı araçta olduklarını ve yapılan planlardan haberi olmadığını öne süren Kurt, "Birden ortalık karışınca Süleyman sağ arka camdan dışarı doğru ateş etti, ben ise kapalı olan sağ ön camdan ateş ettim. Kimseyi hedef almadım ve öldürme kastım yoktu. Panik ortamı olunca 2-3 el ateş ettim. Sonra Mecidiyeköy'e doğru gittik. Araçtan indim ve ruhsatsız silahımı aracın içine attım. Korkut'a Bursa'ya gitmek istediğimi söyledim. Telefonumu kırmamı söyledi. Ben de Bursa'ya gittim. Yakup Kerem Saral, Özkan Korkut ve soyadını bilmediğim, Saral'ın yeğeni denilen Süleyman isimli kişiden şikayetçiyim. Ben 4 aydır cezaevinde yatıyorum, onların nerede oldukları belli değil" şeklinde savunma yaptı.


Tutuklu sanıklardan Nesim Denizci de Vedat Şahin'e saldırı için Nişantaşı'nda tutulduğu öne sürülen dairenin kira sözleşmesinin kendisinin üzerine yapıldığının iddia edildiğini ancak evin kiralanmasının nedeninin bu olmadığını savundu.


Denizci, Türkiye'nin sayılı prodüksiyon şirketlerinden birinde görüntü teknisyeni olarak çalışırken olay nedeniyle işini kaybettiğini ve cezaevine girdiğini söyledi.


Telefon görüşmeleriyle ilgisi olmadığını iddia eden Denizci, "Emniyette bana, 'Senin diğerleriyle alakan yok, seni kurtarırız, ifadeyi kabul et' dediler. 'Sigarayı bıraktım' şeklinde mesaj atılan hattı kullandığımı kabul
etmem istendi. O hat bana ait değil" dedi.


Kadınlara düşkün olduğunu ve otele sürekli para vermemek için Özkan Korkut'un tuttuğu eve kira desteği sağladığını anlatan Denizci, suçsuz olduğunu ileri sürerek tahliyesini istedi.


"Sarallar'ı tanımam"


Savunması alınan tutuklu sanıklardan Hurşit Aydın da Sarallar'ı tanımadığını ve diğer sanıkları da ilk kez emniyette gördüğünü kaydederek, "Polisler, döviz büromun bulunduğu yerde ne kadar esnaf varsa getirip çetemin üyesi olduğunu söylediler. Ben 17 yaşımdan beri silah taşırım, 5 kez yakalatmışlığım var. Uyuşturucudan sabıkam var. Polis ailemin kimlik kontrolünü yaparken beni detaylı arıyordu. Bu yüzden sahte kimlik çıkardım" şeklinde konuştu.


Tutuklu sanık Hasan Erdem ise iş adamı olduğuna ve birçok yerde işletmesi bulunduğuna dikkati çekerek, "Böyle bir konumda olup bu tür işlere girmem. Sanık Yakup Kerem Saral'ı tanırım, kendisi benim küçüğümdür. İşletmelerime gelir gider. Olayla bir ilgim yoktur, tahliyemi istiyorum" ifadelerini kullandı.


Savunma yapan diğer sanıklar da suçlamaları reddetti.


Sanık avukatlarının da savunma yapmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Yaşar Sarar'ın tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS