hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  WhatsApp yasaklandı mı? Kamu görevlileri WhatsApp kullanabilecek mi?

  WhatsApp yasaklandı mı Kamu görevlileri WhatsApp kullanabilecek mi
  expand

  WhatsApp yasaklandı mı? Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından kamu için hazırlanan ve bilgi sistemin detaylarının belli olmasının ardından “WahtsApp yasaklandı mı?” sorusunun cevabı en çok merak edilip araştırılanlar arasında ilk sıralara yerleşti. Peki, Kamu görevlileri WhatsApp kullanabilecek mi? İşte, merak edilen detaylar…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından kamu için hazırlanan ve bilgi sistem ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Detayların öğrenilmesinin ardından “WhatsApp yasaklandı mı?” ve “Kamu görevlileri WhatsApp kullanabilecek mi?” sorularının cevabı merak edilip araştırılıyor. İşte, merak edilen detaylar…

  WHATSAPP YASAKLANDI MI?

  Hemen belirtelim ki WhatsApp ile ilgili düzenleme tamamen kamu görevlilerini ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından kamu için hazırlanan ve bilgi sistemlerindeki tedbirlerin uygulanması zorunlu olan güvenlik rehberinde yerli sistemlere geçiş önceliği istendi. Rehberde, WhatsApp, Telegram gibi yabancı mesajlaşma programları yerine yerli mesajlaşma programlarının kullanılması zorunluluk haline getirildi.

  Milliyet'ten Kıvanç El'in haberine göre, kamu personeli özel hayatında bu programları kullanabilecek, ancak kurumsal işlemlerde kullanmayacak.

  Kamuda “bilmesi gerekenler prensibi” ile evraklara ulaşımın hedeflendiği rehberle tüm kamu kurumlarında siber saldırıların engellenmesi, bilgi sızdırılmasının kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  12 BAŞLIK YER ALIYOR

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu kurumlarının bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması amacıyla başlattığı çalışmayı tamamlayarak, “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi” yayımladı. Rehberle “Yerli ve milli ürün kullanımının teşvik edilmesi”, “Mükerrer çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi”, “Güvenlik tedbirlerinin üç seviyeli olacak şekilde derecelendirilmesi”, “Güvenlik tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığının denetlenebilmesi” gibi 12 başlıkta hedefler ortaya konuldu.

  Rehberde kurumsal haberleşme amacıyla WhatsApp ve benzeri yabancı mesajlaşma uygulamaları yerine sunucuları kurum kontrolünde olan mesajlaşma uygulamalarının kullanılması da istendi. Rehberde, “Kurumun kendine ait bir haberleşme uygulaması yoksa mesajlaşma amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilmelidir. Mevzuatta kodlu veya kriptolu haberleşmeye yetkilendirilmiş kurumlar tarafından geliştirilen yerli mobil uygulamalar hariç olmak üzere mobil uygulamalar üzerinden gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmamalıdır” denildi.

  BİLGİSAYARLARDA KARMAŞIK PAROLA

  Kuruma uzaktan bağlanacak cihazların; zararlı yazılımdan korunma, işletim sistemi ve uygulama güncelliği gibi hususlarda denetimden geçirilmesi de istenirken kurum politikalarına uygunluğu güvenli uzaktan bağlantı sağlayan sistemler üzerinden kontrol edilmesi belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Parola giriş alanlarının uzun ve karmaşık olması istenirken rehberde, “Parola cümle kullanımına izin vermeli ya da teşvik etmelidir. Kurumlar güvenlik gereksinimlerine göre parola politikası belirlemelidir. Ayrıca parolalar için bir en uzun geçerlilik süresi tanımlanmış olmalıdır. Değişen parola fonksiyonu eski parolayı, yeni parolayı ve bir parola onayını kapsamalıdır” denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow