Yargıtay'ın usülden bozduğu kadın cinayeti davasının ilk duruşmasında 2 tahliye çıktı

Yargıtay'ın usülden bozduğu kadın cinayeti davasının ilk duruşmasında 2 tahliye çıktı

Van'ın Çaldıran İlçesi Direkli Köyü'nde 2012 yılında 23 yaşındaki Ayşe Hanay'ın öldürülmesiyle ilgili tutuklu yargılanan, öldürülen kadının eşi Mustafa Hanay 17.5 yıl, sanığın amcası Suat Hanay ile kardeşi Behçet Hanay ise ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Yargıtay'ın usulden bozduğu kararın ardından görülen ilk duruşmada ise mahkeme heyeti Hanay'ın eşinin tutukluluk halinin devamına, diğer 2 sanığın ise tahliyesine karar verdi.

Olay, Çaldıran İlçesi Direkli Köyü'nde 11 Şubat 2012 tarihinde meydana geldi. 1 çocuk annesi 23 yaşındaki Ayşe Hanay dövüldükten sonra Kalaşnikof tüfekle öldürüldü. Cinayetin ardından başlatılan soruşturma kapsamında öldürülen Hanay'ın eşi Mustafa Hanay, kardeşi Behçet Hanay ile amcası Suat Hanay tutuklandı. Erciş Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hukuk Müşavirleri tarafından da takip edilen davada, 2013 yılında mahkeme heyeti Mustafa Hanay'a 'haksız tahrik' indirimi uygulayarak 'kasten adam öldürmeye iştirak' suçundan 17 yıl 6 ay, amcası Suat Hanay ile kardeşi Behçet Hanay'a ise 'Kasten adam öldürmek' suçundan, 'Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis' cezasına çarptırdı.


Daha sonra Yargıtay tarafından usulden bozulan kararın ardından ilk duruşma Erciş Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Farklı cezaevlerinde olan sanıklar duruşmaya görüntü sistemiyle katıldı. Yeni bir mahkeme heyetinin olduğu ilk duruşmada, mahkeme heyeti sanıklardan Suat Hanay ve Behçet Hanay hakkında tahliye kararı verirken, suçu üstlenen Hanay'ın eşi Mustafa Hanay'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.Kadın dernekleri tepkili


Kararın hemen ardından Van Kadın Derneği üyeleri açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan Selen Özümver, davaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da müdahil olduğuna dikkat çekerek, "Mahkeminin aldığı bu karar azmettirenlerin ve gerçek katillerin kadınları katleden zihniyetleri daha da cesaretlendirecektir. Her gün kadın cinayetleri ile sarsılan bu ülkenin adalet sistemide bu cinayetlerin azmetiricisidir. Çünkü katilleri serbest bırakmaktadır. Kadın katliamlarının failleri arkalarına adalet sistemini alarak cezasızlıkla ödüllendirilmektedirler. Katiller vuruyor yargı sistemi erkeklerin lehine karar veriyor" dedi.   

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS