Yarkadaş: Nuh Köklü cinayetinin takipçisiyiz

Yarkadaş: Nuh Köklü cinayetinin takipçisiyiz

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Nuh Köklü cinayeti davası sonrası bir açıklama yaptı.

Kadıköy-Yeldeğirmeni'nde kartopu tartışması sonrası bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü cinayetine ilişkin davanın 2 duruşması bugün Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmanın ardından Nuh Köklü'nün ağabeyi Sedat Köklü, Avukat Ümit Abanoz ve CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş adliye önünde açıklama yaptı.


Yarkadaş şöyle konuştu: "Bu davanın kamuoyu gündeminde tutulması ve Nuh Köklü’nün katilinin bir an önce ceza almasını söylüyoruz. Az önce avukat arkadaşlarımızın getirdiği video kaydı cinayetin nasıl işlendiği noktasında hiç bir tartışmaya yer bırakmayacak şekilde ortaya koymuştur. Cinayetin nasıl işlendiği Nuh’un nasıl katledildiği açıkça görüşmüştür. Ancak bu davada bir karatma şüphesinin olduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz.

Nuh Köklü arkadaşımızın katledilmesinin ardından açılan davaya ilişkin avukatların gayretli çalışmaları sonucu sanığın ağabeyinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a BİMER üzerinden mektup yazdığı  ve mahkeme için destek istediği ortaya çıkmıştır. Biz  ilk mahkemenin ardından yani 6 ağustos tarihinde bu bilgiler açığa çıktıktan sonra bu mektubun neden yazıldığın, bu mektupla ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yada  yakınlarının bu davaya müdahil olup olmadıklarını, yargı üzerinde bir baskı kurup kurmadıklarını başbakan Ahmet Davutoğlu’na bir soru önergesiyle yönelttik. Bu soru önergemiz şu anda Ahmet Davutoğlu’nun önünde, sayın Davutoğlu halen bu sorulara cevap verebilmiş değil.

Bundan daha vahimi bu mektupla ilgili avukatların yaptığı suç duyurusuna ilişkin herhangi bir dosyada açılmış değil. Dosyaya bakacak olan savcının görev yeri değişti. Bu savcı neden görev yerinden alındı, neden başka bir yere gönderildi? Ayrıca bugün yine bir hakimin değiştiğini görüyoruz ve bunların tamamı bizde acaba, birileri yargıya müdahil mi oluyor, bu davayı yönlendirmeye mi çalışıyor yada bu davaya  ilişkin kanıtların ortadan kaldırılmasını mı istiyor sorularını da beraberinde getiriyor. Zira Nuh’un katledildiği gece sanığın cinayet anından önce bana hiçbir şey olmaz  göreceksiniz, hepinizi öldüreceğim diyerek aşırı bir özgüvenle hareket etmesi de kuşkularımızı artırıyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS