"Yasak" tabelaları gitti "engel yok" tabelaları geldi

"Yasak"  tabelaları gitti "engel yok" tabelaları geldi

Sarıyer'deki Dalya Plajı'nı kiralama yoluyla alan eğlence sektörü şirketi "yasak" tabelarını kaldırdı. Demirciköy'den yürüyerek sahile ulaşmak, denizle buluşmak artık mümkün.

İstanbul Sarıyer Demirciköy'ü Dalya Plajı'na bağlayan yolun eğlence sektöründe faaliyet gösteren bir şirket tarafından kapatılmasının ve bu noktadan denize ulaşılmasının imkansız hale gelmesine karşı yükselen tepkiler karşılık buldu.

Tel örgülü kapılar açıldı, bariyerler kaldırıldı

Sahile inen yol üzerine konulan bariyerler kaldırıldı, tel kapılar açıldı, yasak tabelalarının yerini de "plaja inmenize engel bulunmuyor" tabelaları asıldı. Kış aylarında sayıları azalsa da İstanbullar'ın doğayla ve Karadenizle buluştuğu yerlerin başında gelen eşsiz Dalya plajı yasağı artık yok.

DHA'nın söz konusu bölge ve tesiste geçtiğimiz ay kaydettiği görüntülerle son kaydettiği görüntüler arasında önemli farklar var. Artık yaz sezonu hazırlığı yapılan  tesisin içinden geçen yolu kullanıp hiç bir engelle karşılaşmadan denize ulaşılabiliyor.

"Yasak" tabelalarının yerine "kamuya açık alan" tabelaları

Aslında daha da ileri gidip alana İstanbulluları sahile yönlendiren yeni tabelalar yerleştirildi. "Yasak" tabelalarının kaldırıldığı tesis alanına bunun yerine  “İşletmemiz kış sezonunda hizmetine ara verdi. Ancak kıyıların kamusal kullanıma açık olması nedeni ile plaja inmenize bir engel bulunmuyor" ifadelerinin yer aldığı tabela yerleştirildi.

1 ay önce farklı manzara

Bu bölgede 1 ay öncesinde karşılaşılan manzara ise çok farklıydı. Sarıyer Demirciköy'ü Dalya plajına bağlayan asfalt yol tel bariyerlerle kapatılmış, söz konusu yolu kullanarak sahile inmek isteyenlere alanda bulunan görevliler tarafından izin verilmiyordu. Dalya plajı çevresindeki arazinin "kiralama" yoluyla eğlence sektöründe faaliyet gösteren bir şirkete devredilmesinin ardından kumsala çıkış yasaklanmış, bu yasak  "Kısa bir kış molasından sonra görüşmek üzere.." yazılı tabelayla ilan edilmişti. Uygulama söz konusu alanı kullanan İstanbullular, Mimarlar Odası'nın tepkisine neden olmuş ve meclis gündemine de taşınmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS