Yasin Börü davası Ankara'ya alındı

Yasin Börü davası Ankara'ya alındı

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, DAEŞ bahanesiyle 6-7 Ekim'de gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü ve 3 arkadaşının katledilmesine ilişkin 18 yaşından küçük 6 şüpheliyle ilgili açılan dava dosyasının güvenlik gerekçesiyle Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırdı.

Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinin, Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgöz'ün öldürülmesine, Yusuf Er'in yaralanmasına ilişkin dava dosyasının güvenlik gerekçesiyle başka ile nakli konusundaki talebi, Diyarbakır Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca değerlendirildi.


Adalet Bakanlığına gönderilen taleplere ilişkin değerlendirme sonucunda Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dosyanın Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesine nakline karar verdi.


Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesine ilişkin 26'sı tutuklu 34 sanıkla ilgili dava dosyasını güvenlik gerekçesiyle Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.


İstenen cezalar


18 yaşından küçük tutuklu 6 sanık hakkında 4'er kez "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" ve bir kez de "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçundan 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS