Yassıada fotoğraflarına açıklama

Yassıada fotoğraflarına açıklama

Yassıada'nın kongre merkezi, otel ve müzeye dönüştürülmesi projesine dair sosyal medyada bazı fotoğraflar paylaşıldı. Fotoğraflarda Yassıada'nın yeşilden betona dönüştüğü söyleniyor ve eleştiriliyordu. Yassıada projesini üstlenen MESA tarafından yapılan açıklamada sadece birkaç ağacın yerinin değiştirildiği ve 120 yeni ağaç ekleneceği belirtildi. Ayrıca proje görselleri de paylaşıldı.

1. derece doğal ve tarihi sit, 3. derece arkeolojik sit alanı olan Yassıada’nın otel ve kongre merkezi inşaatı ses getirmeye devam ediyor. Sosyal medyada Yassıada'nın giderek betona döndüğü ve yeşilden uzaklaştığı eleştirisiyle pek çok fotoğraf yayınlandı. Projeyi üstlenen MESA'dan yazılı bir açıklama yapıldı ve proje görselleri paylaşıldı.


Açıklama şöyle: 


"Taahhüt projelerimiz arasında yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait, yatırımı ve işletmesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı GTİ Şirketi tarafından üstlenilen Yassıada’da kongre merkezi, otel ve müzeden oluşacak “Demokrasi ve Özgürlük Adası” projesine ilişkin bugün yayınlanan görseller ve yapılan yorumlarla ilişkin aşağıdaki açıklama zarureti doğmuştur.


Doğal doku 3 katına çıkacak 


Bugün basında yayınlanan hava fotoğraflarında mevsimsel değişikliklerle (kış / bahar) birlikte farkı oluşturan ve yeşil alan olarak görünen bölümler, otsu bitkiler ve makilik alanları kapsamaktadır.Proje kapsamında sadece birkaç ağacın yeri değiştirilmiştir. Buna karşın proje kapsamında Yassıada’daki mevcut ağaç dokusuna, 120 adet yetişkin ağaç eklenecektir. Yapımını üstlendiğimiz proje tamamlandığında, ekli görsellerde de görüleceği gibi Yassıada’daki doğal doku, başta ağaçlar olmak üzere 3 katına çıkacaktır" {$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS