hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YDS/3 sonuçları açıklandı: ÖSYM 2018 YDS sorgulama

  YDS/3 sonuçları açıklandı: ÖSYM 2018 YDS sorgulama
  expand

  ÖSYM'nin giriş sayfasında YDS/3 sonuçları, 12 Aralık 2018 tarihinde açıklandı. Yabancı Dil Sınavı (YDS) sorgulama sayfasında puanlar görülebilirken, puanlar kaç yıl geçerli olacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2 Aralık'da yapılan Yabancı Dil Sınavı'na dair resmi açıklama geldi. Sınavdan 10 gün sonra sınav merkezi sonuçların açıklandığını duyurdu.

  ÖSYM sonuç sayfasına gitmek için tıklayınız

  YDS baraj puanı ve seviyeler

  Sınava girenler aldıkları puanlar üzerinden seviye sıralandırmasına giriyor. Buna göre; 90 - 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi, 80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi, 70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi, 60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi, 50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi kabul ediliyor.

  YDS puanı kaç yıl geçerli?

  "YDS puanı ve seviye kaç yıl geçerli?" sorusunun cevabını sınav merkezi açıkladı. 1 Nisan 2018 tarihinde sınava girenler 5 yıl puanı kullanabiliyor. 1 Nisan 2018 - 1 Nisan 2023 tarihlerinde sınav puanları kurumlar tarafından kabul ediliyor.

  YDS puanı nerelerde kullanılır?

  YDS puanı nerelerde kullanılır, hangi alanlarda geçerlidir? Kurumlar tarafından açıklanan bilgilere göre; yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar, Kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler puan için geçerli. Öte yandan Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksekokul mezunları, Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları. Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler puanlarını kullanabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow