Yeni askerlik sistemi: 2 madde onaylandı! Uzun dönemler terhis edilecek mi?

Yeni askerlik sistemi: 2 madde onaylandı! Uzun dönemler terhis edilecek mi?

Yeni askerlik sistemiyle ilgili yasa teklifinin ilk iki maddesi TBMM’de kabul edildi. Süreçle ilgili en çok merak edilenler arsında ise sayıları 130 bini aşan ve 6 ayını dolduran uzun dönem askerlerin terhis edilip edilmeyeceği konusu… Öte yandan celp dönemleriyle ilgili de yasa teklifinde son dakika değişikliğe girdili. Peki, tek tip ve bedelli askerlik düzenlemesi ne zaman yasalaşacak? İşte, Meclis gündemi…

Yeni askerlik sistemi, gündemin ön sıralarında yer alıyor. Sitemle ilgili yasa teklifinin ilk iki maddesi onaylandı. Oylama sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından “Yeni Askerlik Sistemi düzenlemesinin ülkemize, milletimize, gençlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum.” Notuyla bir paylaşım yaptı. Peki, yeni sistemle birlikte celp dönemleri ne olacak? 6 ayını dolduran uzun dönem askerler terhis edilecek mi? Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak? İşte yeni askerlik sisteminde son durum…


UZUN DÖNEM ASKERLER ERKEN TERHİS EDİLECEK Mİ?


Yeni askerlik sistemi bu haliyle yasalaşacak olursa hali hazırda 6 ayını dolduran uzun dönem askerler terhis edilecek. Sayılarının 130 bini aşması nedeniyle bu durumun zafiyet oluşturacağı düşüncesi nedeniyle sistemde yeni bir düzenlemeye gidilmesi ihtimali de bulunuyor. İhtimal dahilinde olan düzenlemeye göre ise uzun dönem askerler arasındaki terhisler kademeli olarak yapılacak. Ancak başta da belirttiğimiz gibi mevcut yasa teklifinde henüz bu konuyla ilgili bir düzenlemeye gidilmedi. Yani yasanın bu şekliyle yasalaşması halinde 6 ayını dolduran uzun dönem askerler terhis edilecekler.


CELP DÖNEMİ 4’TEN 12’ye ÇIKARILACAK


Yeni askerlik sistemi ile oluşabilecek zaafların önlenmesi ama teklifte yeni düzenlemeye gidildi. Buna göre asker alımları (celp) dönemleri yılda 4 değil her ay yani 12 defa yapılacak.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milletvekillerinin silah altında 6. ayını tamamlamış 106 bin askerin terhisine imkan tanınacak olması nedeniyle, personel sıkıntısı çekileceği ve güvenlik zaafiyeti yaşanabileceği endişelerine karşılık yeni sistemde uygulanacak ve TSK’ya her ay düzenli asker takviyesi yapılmasını sağlayacak yeni celp sistemini açıkladı. Akar, şu anda 3 ayda bir yılda 4 olan celp döneminin tüm yıla yayılacağını bildirdi. Akar, yılın 12 ayında da celp olacağı için sınır birlikleri ve Kıbrıs’ta bir sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti.


YENİ TARİH: 18 HAZİRAN


Meclis Genel Kurulu’nda Askeralma Kanun Teklifi’nin ilk iki maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddeler, teklifin “amaç” ve “kapsam” başlıklarını taşıyor. Görüşmelere 18 Haziran Salı günü devam edilecek. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Uzlaşı zemininde beraber tartışarak ülkemizin en iyi bir modelle beraber askerlik sorununu çözelim ve bu kanunu geçirelim istiyoruz. Noter gibi bu işi yapacak olsaydık kimseyle konuşmadan, görüşmeden sadece oylama yapıp öyle verirdik” dedi.


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ


Meclis’teki grup toplantısında da gündeme getirilen bu konuya, Erdoğan önceki geceki grupta nokta koydu. Erdoğan’ın, “Dövizle askerlik, 5 bin euro olarak uygun görüldüyse aynen devam edilsin” dediği kaydedildi. Erdoğan, böylece 5 bin euro (yaklaşık 31 bin TL) olarak belirlenen tutarın teklifteki haliyle korunmasını istedi. Akar’ın da, şu anda döviz kuru nedeniyle bu tutarın 5 bin euroya denk düştüğünü, ancak döviz kurunun düşmesi halinde bu rakamın da düşeceğine işaret ettiği öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS