Yeni askerlik sistemi, bedelli askerlik ve erken terhis için gözler Meclis’te

Yeni askerlik sistemi, bedelli askerlik ve erken terhis için gözler Meclis’te

Yeni askerlik sistemi geçtiğimiz günlerde TBMM’de görüşülmeye başlanmış ve kanun teklifinin yasalaşması için ilk görüşler paylaşılmıştı. Yeni sistemin yasalaşmasıyla birlikte bedelli askerlik kalıcı hale gelecek halihazırda kışlalarda bulunan yaklaşık 130 bin asker de erken terhis sevinci yaşayacak. Peki, yeni askerlik sisteminde son durum hangi aşamada?

Erken terhis olacak asker sayısının yaklaşık 130 bin kişiye yakın olması nedeniyle yeni askerlik sistemi görüşmeleri detaylandırılmıştı. Olası güvenlik açığı kaygılarını dile getiren muhalefeti bilgilendirmek isteyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise partileri ziyaret etme kararı almıştı. Öte yandan kanun teklifinin geri çekilebileceği iddiaları ise AK Parti tarafından hafta içerisinde yalanlanmıştı.


İKİ MADDE KABUL EDİLDİ


TBMM Genel Kurulunda, Askeralma Kanun Teklifi'nin ilk iki maddesi kabul edildi.


Kabul edilen maddeler, teklifin "amaç" "kapsam" başlıklarını taşıyor.


Teklifin "amaç" başlığını içeren birinci maddesi "Yükümlülük esasına göre silah altına alınacakların yoklama, sınıflandırma, celp, sevk, erteleme, muafiyet, muvazzaflık işlemleri ile cezalı yükümlülere yapılacak işlemler, Türk Silahlı Kuvvelerinden çeşitli statülerde görev yaparken ayrılan personel dahil olmak üzere yedeklik dönemleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerine çeşitli statülerde katılan personelin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılması ve bunlardan askerlik hizmetini tamamlamamış bulunanların işlemlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir." ifadelerini içeriyor.


Teklifin "kapsam" başlıklı ikinci maddesinde "Bu kanun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek için uygulanır." ifadesi yer alıyor.


İkinci maddenin kabul edilmesinin ardından, TBMM Başkanvekili Levent Gök, birleşime ara verdi.


Gök, aranın ardından komisyonun yerine oturmaması üzerine, birleşimi, 18 Haziran Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.


 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de muhalefet partileri ziyaretini İYİ Parti grubu ile tamamladı. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan ile görüşmesi ardından açıklama yapan Bakan Akar, "Bugün gruplarımız, partilerimiz ile yeni askerlik yasası ile ilgili görüş alış verişinde bulunduk. Bazı sorular oldu, onları cevaplandırmaya çalıştık. Çalışma planlandığı gibi devam eriyor. Önümüzdeki günlerde Meclisimiz çalışmalarını tamamlayarak, inşallah bu işleri tamamlayacağız" dedi.


Diğer maddeler ise önümüzdeki günlerde yine Meclis’te görüşülecek ve tüm maddeler onaylandığında kanun teklifi yasalaşacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS