Yeni askerlik sistemi ne zaman çıkacak? Gözler Meclis’te!

Yeni askerlik sistemi ne zaman çıkacak? Gözler Meclis’te!

Yeni askerlik sistemi ile ilgili gözler Meclis’te… Gençler, bedelli askerlik ve tek tip askerlik düzenlemelerini kapsayan yeni askerlik sisteminin ne zaman yasalaşacağını merak ediyor. Öte yandan “Bedelli ücreti ne kadar?” sorusu da cevabını arıyor. Konu ile ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan önemli açıklama geldi. Peki, Yeni askerlik sistemi ne zaman çıkacak? İşte devamı…

Yeni askerlik sistemi ile ilgili gözler Meclis’e çevrilmiş durumda. Bedelli askerlik ve tek tip askerlik düzenlemelerini barındıran yeni askerlik sisteminin ne zaman yasalaşacağı gençler tarafından merak ediliyor. Düzenlemenin Nisan ayında Meclis gündemine gelmesi bekleniyordu. Ancak, düzenleme Nisan ayı içerisinde TBMM’ye gelmedi. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman Meclis gündemine gelecek? Öte yandan bedelli askerlik ücreti de en çok merak edilenler arasında ilk sıralarda yer alıyor.


Tüm merak edilenlerle ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan cevap geldi. İşte, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklama…


YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN MECLİS GÜNDEMİNE GELECEK?


Yeni askerlik sisteminin ne zaman Meclis gündemine geleceğiyle ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan öneli ipuçları geldi. Akar, şunları söyledi:


Bu çalışma mükemmel olsun diye hem gençlerimiz şahsi, mesleki gelişimlerini bir taraftan sağlarken diğer taraftan da Silahlı Kuvvetlerimizin artan ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilmek bakımından iyi bir sistem, mükemmel bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu nedenle de bakanlıklarla, diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla yoğun bir koordinasyon, temas içindeyiz. Olayları her aşamasında ilave bazı görüşler, ilave bazı teklifler gelmekte. Onların çalışılmasından dolayı biraz gecikme oldu. Önümüzdeki günlerde en kısa zamanda, çok yoğun bir şekilde çalışılıyor, bunu tamamlayıp Cumhurbaşkanlığı makamına sunmak durumundayız. Buna gayret gösteriyoruz. İnşallah en kısa zamanda bunu tamamlayacağız.


TEK TİP ASKERLİK


Yeni askerlik sistemi ile ilgili öne çıkan soruların başında ise “Askerlik düşecek mi?” sorusu geliyor. Hemen belirtelim ki; yeni askerlik sisteminin kapsadığı tek tip askerlik düzenlemesi ile birlikte lise ve altı mezuniyete sahip olup üniversite eğitimi almayan gençlerin askerlik süresi 6 aya düşecek. Ancak bununla birlikte lisans ve üzeri mezunların zorunlu askerlik süresi ise 6 ay olarak devam edecek.


BEDELLİ ASKERLİK KALICI HALE GELECEK


Yeni askerlik sisteminin getireceği bir diğer düzenleme ise kalıcı bedelli askerlik düzenlemesi… Söz konusu düzenleme ile birlikte yaş farkı gözetmeksizin isteyen her Türk genci bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanabilecek. Tüm askerler için geçerli olan 1 aylık zorunlu eğitim bedelli askerler için de geçerli olacak.


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ


Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklandı. Sistem yasalaşmış olsaydı 2019 yılının ilk 6 ayı için bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olacaktı. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS