Erken terhis ne zaman? MSB'den yazı bekleniyor! İşte terhis süreci

Erken terhis ne zaman? MSB'den yazı bekleniyor! İşte terhis süreci

Erken terhis sürecinde gözler MSB'den birliklere gönderilecek yazıda... Yeni askerlik sistemi yasa teklifi geçtiğimiz gün TBMM’de kabul edildi. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan teklif resmen yasalaştı. Peki, yeni askerlik sistemi ile birlikte askerlik süresi kaç aya düştü? Erken terhisler ne zaman yapılacak? İşte merak edilen soruların cevabı…

Tek tip ve kalıcı bedelli askerlik düzenlemelerini kapsayan yeni askerlik sistemi dün yani 25 Haziran Salı günü TBMM’de onaylandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan teklif böylelikle resmen yasalaşmış oldu. Tek tip askerlik sistemiyle birlikte askerlik süresi de düşmüş oldu. Peki, erken terhisler ne zaman yapılacak? Askerlik süresi kaç aya düştü…


ASKERLİK KAÇ AYA DÜŞTÜ?


Yeni askerlik sistemi ile birlikte eğitim farkı gözetmeksizin yani üniversite mezun olsun veya olmasın askerlikle yükümlü olan her vatandaş için zorunlu askerlik süresi 6 ay olacak. Bu sürenin ilk bir ayı eğitim, 5 ayı ise askeri hizmet olacak. Bedelli askerlik düzenlemesinden yararlananlar ise sadece 1 aylık askerlik eğitimini alıp ardından terhis olacaklar.  


ERKEN TERHİSLER NE ZAMAN?


Onaylanan teklife ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın net talimatlarına göre 6 ayını dolduran ve hali hazırda silahaltında bulunan er ve erbaşların yasa teklifinin kabulüyle birlikte terhis edilmeleri gerekiyor. Birliklere Milli Savunma Bakanlığı tarafından yazılı talimatın ulaşmasıyla birlikte en geç bugün ve yarın 6 ayını dolduran er ve erbaşların terhis edilmesi bekleniyor. Ancak sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.


İSTEYEN ERBAŞ VE ERLER, 6 AY DAHA DEVAM EDEBİLECEK


İsteyen erbaş ve erler, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek.


Bu şekilde askerlik hizmetine devam edenlerin vazgeçme talepleri kabul edilmeyecek. Bu yükümlüler hakkında ilk 6 aylık hizmet süresi için ayrı, diğer 6 aylık hizmet süresi için ayrı terhis belgesi düzenlenecek.


Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlerin sayı, istek, tercih durumları ve özlük hakları, ilgili kuvvet komutanlıklarınca yürütülecek.


Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlere, görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmamak üzere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenecek.


Milli Savunma Bakanlığı, yedek subay ve yedek astsubay yetiştirme sürelerini belirleyecek.


Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.


Kanunda tespit edilen esaslar dışında muvazzaflık hizmetini yapmadıkça veya yapmış sayılmadıkça hiçbir yükümlü askerlik çağı dışına çıkarılamayacak.


Genelkurmay Başkanlığı, TSK'nin ihtiyaç miktarını ve tahsis oranını Milli Savunma Bakanlığına bildirecek. Bakanlıkça ihtiyaç miktarı ve oranlarına göre tahsis yapılacak.


YEDEK SUBAY SEÇİMİ


4 yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile dengi kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlardan, TSK'nin ihtiyaç miktarı yedek subay adayı olarak ayrılacak.


TSK'nin ihtiyaç duyduğu yedek subay miktarından fazla olan yükümlülerden, istekli olanlardan ihtiyaç miktarı kadarı askerlik hizmetini yedek astsubay, diğerleri erbaş ve er olarak yerine getirecek.


Yükümlülerin yedek subay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK'nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.


 YEDEK ASTSUBAY SEÇİMİ


TSK'nin ihtiyacı kadar yedek astsubay adayları, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından, dengi yurt dışı öğrenim kurumlarından, 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından ve yetkili makamlarca dengi yurt dışı öğrenim kurumu mezunlarından istekli olanlar arasından seçilecek.


TSK'nin ihtiyaç duyduğu yedek astsubay miktarından fazla olan yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirecek.


Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK'nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS