Yeni askerlik sistemi: Son dakika açıklaması geldi! Bedellide son durum

Yeni askerlik sistemi: Son dakika açıklaması geldi! Bedellide son durum

Yeni askerlik sistemi yani kalıcı bedelli askerlik ve tek tip askerlik düzenlemesi ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Sürecin ilerlemesiyle birlikte gençler, “Askerlik düşecek mi?” ve “Yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak?” sorularının cevabını araştırıyor. İşte kalıcı bedelli askerlik düzenlemesi ile ilgili son dakika açıklaması…

Bedelli Askerlik düzenlemesini kalıcı hale getirecek olan ve tek tip askerliği uygulamaya geçirecek olan yeni askerlik sistemi ile ilgili son gelişmeler gençlerin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Konu ile ilgili en çok araştırılanlar arasında ise “Askerlik düşecek mi?” ve “Yeni askerlik ne zaman onaylanacak?” sorularının cevabı yer alıyor. Peki, tek tip askerlik ve kalıcı bedelli askerlik düzenlemesini kapsayan yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? İşte yeni askerlik sistemi ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı MSB tarafından yapılan son dakika açıklaması…

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN ONAYLANACAK?

Kalıcı bedelli askerlik ve tek tip askerlik düzenlemesini kapsayan yeni askerlik sistemi ile ilgili gözler TBMM’de… Daha önce yapılan açıklamalara göre düzenlemenin Nisan ayı içerisinde Meclis’e gelmesi bekleniyordu. Ancak 31 Mart yerel seçimleri yani Mahalli İdareler Seçimi nedeniyle Meclis çalışmaları 16 Nisan’a kadar ertelenmişti. Öte yandan taslakta yapılan düzenlemelerin de henüz tamamlanması nedeniyle düzenleme Nisan ayı içerisinde Meclis gündemine gelemedi. Gençler “Yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak?” sorusuna cevap ararken Milli Savunma Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması geldi.

Geçtiğimiz gün Bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Cari İşlem Şube Müdürü Muhabere Albay Tamer Zincir yeni askerlik sistemine ilişkin şunları söyledi:

Yeni askerlik sistemi çalışmaları kapsamında diğer bakanlıklarla sürdürülen koordineli çalışmalarda son aşamaya gelinmiştir. Amacımız özellikle gençlerimizi yakinen ilgilendiren bu konunun Sayın Cumhurbaşkanımızın onayını müteakip en kısa sürede yasalaşmasıdır.

ASKERLİK DÜŞECEK Mİ?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili sorulan soruların başında “Askerlik düşecek mi?” sorusu yer alıyor. Yeni askerlik sistemi ile birlikte eğitim farkı gözetmeksizin zorunlu askerlik 6 aya düşecek. İlk bir ay temel eğitim 5 ay ise zorunlu askerlik hizmeti olarak geçecek.

Ancak 12 ay uzun dönem askerlik yapmak isteyenlerde ise üniversite mezunu olanlar yedek subay, lise ve ön lisans mezunları ise yedek astsubaylık yapabilecekler.

BEDELLİ ASKERLİK KALICI OLUYOR

Yeni askerlik sisteminin getireceği bir diğer düzenleme ise kalıcı bedelli askerlik düzenlemesi… Söz konusu düzenleme ile birlikte yaş farkı gözetmeksizin isteyen her Türk genci bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanabilecek. Tüm askerler için geçerli olan 1 aylık zorunlu eğitim bedelli askerler için de geçerli olacak.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS