Yeni askerlik sistemi son dakika: Tarih değişti! Bedelli askerlik ne zaman çıkacak?

Yeni askerlik sistemi son dakika: Tarih değişti! Bedelli askerlik ne zaman çıkacak?

Yeni askerlik sistemi, yaşanan son dakika gelişmesi sonrası yeniden gündemin ilk sıralarına yerleşti. TBMM gündemiyle ilgili yaşanan değişiklik sonrası yeni sistemi bekleyen binlerce genç “Yeni askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak?” ve “Bedelli askerlik ne zaman çıkacak?” sorularının cevabını araştırıyor. Öte yandan “askerlik düşecek mi?” sorusunun cevabı da son günlerin en çok merak edilenleri arasında yer alıyor. İşte, yeni askerlik sisteminde son durum…

Yeni askerlik sistemiyle ilgili düzenlemenin bu hafta TBMM genel kurulunda görüşülüp onaylanması hatta bitene kadar düzenlemenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşması bekleniyordu. Ancak, TBMM’den gelen son dakika gelişmesi tüm tahminleri değiştirdi. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak. Kalıcı bedelli askerlik ne zaman yürürlüğe girecek? İşte detaylar…


YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?


TBMM haftaya torba yasa teklifi görüşmeleriyle başladı. Geçtiğimiz hafta Milli Savunma Komisyonu’nda onaylanan Yeni Askerlik Sistemi ile ilgili düzenlemenin ise bu hafta TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyordu. Ancak durum değişti. Meclis yeni askerlik sistemini Bayram’dan sonra görüşme kararı aldı. Yeni, yeni askerlik sisteminin yasalaşmasıyla ilgili gözler 10 Haziran ve sonrasına çevrildi.


BEDELLİ ASKERLİK 2019 FİYATI NE KADAR?


Akar, yedek subaylık sisteminin de devam edeceğini belirterek, "Bedelli askerlik konusunda, 40 bin gösterge asteğmen maaşına tekabül ediyor, asteğmen maaşı da bugün itibarıyla aşağı yukarı 5 bin küsur lira. Dolayısıyla 6 aylık asteğmen maaşından bahsediyoruz. Bedelli 30 bin lira, dövizle askerlik ise bunun avro karşılığı olacak." dedi.


Bedelli askerlik bedelinin 30 bin lira olarak sabit kalıp kalmayacağı sorulan Akar, "Aynı kalmayacak. 40 bin gösterge diyoruz, asteğmenin maaşı her yıla göre değişiyor." yanıtını verdi.


Yeni sistemin gündeme getirilmesinin ardından tek eleştirinin "30 bin liranın fazla olduğu" yönünde geldiğini aktaran Bakan Akar, "Yaptığımız objektif çalışmalarda, projeksiyonlarda bunun normal olduğunu değerlendiriyoruz. Bu sistemin karşılanması için bizim buna ihtiyacımız var.


Diğer türlü sistem kendi kendini karşılayamıyor, desteklemiyor. Ayrıca bu miktarı bir seferde, peşin olarak verecekler." diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS