Son Dakika

Yeni askerlik sistemi son durum: İşte bedelli askerlik 2019 fiyatı

A A

26.05.2019 - 16:10 Son Güncelleme:

Yeni askerlik sistemiyle ilgili teklif TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Gözler ise Meclis Genel Kurulu’nda… Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak? Öte yandan yeni sistemle beraber kalıcı hale gelecek bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanmak isteyen asker adayları da “Bedelli askerlik 2019 fiyatı ne kadar?” sorusunun cevabını araştırıyor. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak? İşte, bedelli askerlik düzenlemesiyle ilgili son durum…

Yeni askerlik sistemi son durum: İşte bedelli askerlik 2019 fiyatı

Kalıcı bedelli askerlik ve tek tip askerlik düzenlemelerini kapsayan yeni askerlik sistemi TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Özellikle uzun dönem askerlik yapan askerlerin gözü TBMM’de. Çünkü yeni teklifin onaylanması halinde 6 ayını tamamlamış uzun dönem askerler terhis edilecekler. Yani askerlik 6 aya düşecek. Peki yeni askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak? Bedelli askerlik 2019 fiyatı ne kadar? İşte detaylar…

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Yeni askerlik sistemi TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul Edildi. Teklif bu hafta TBMM’ye gelecek. Teklifin Meclis’te bu hafta onaylanması ve en kısa süre içerisinde Cumhurbaşkanı’na sunulması bekleniyor. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ve Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yeni askerlik sistemi yürürlüğe girecek.

BEDELLİ ASKERLİK 2019 FİYATI NE KADAR?

Akar, yedek subaylık sisteminin de devam edeceğini belirterek, "Bedelli askerlik konusunda, 40 bin gösterge asteğmen maaşına tekabül ediyor, asteğmen maaşı da bugün itibarıyla aşağı yukarı 5 bin küsur lira. Dolayısıyla 6 aylık asteğmen maaşından bahsediyoruz. Bedelli 30 bin lira, dövizle askerlik ise bunun avro karşılığı olacak." dedi.

Bedelli askerlik bedelinin 30 bin lira olarak sabit kalıp kalmayacağı sorulan Akar, "Aynı kalmayacak. 40 bin gösterge diyoruz, asteğmenin maaşı her yıla göre değişiyor." yanıtını verdi.

Yeni sistemin gündeme getirilmesinin ardından tek eleştirinin "30 bin liranın fazla olduğu" yönünde geldiğini aktaran Bakan Akar, "Yaptığımız objektif çalışmalarda, projeksiyonlarda bunun normal olduğunu değerlendiriyoruz. Bu sistemin karşılanması için bizim buna ihtiyacımız var. Diğer türlü sistem kendi kendini karşılayamıyor, desteklemiyor. Ayrıca bu miktarı bir seferde, peşin olarak verecekler." diye konuştu.