Yeni Hakim ve Savcılar Kurulu için süreç başladı

Yeni Hakim ve Savcılar Kurulu için süreç başladı

Referandumdan sonra uyum yasaları beklenmeden hayata geçirilecek düzenlemelerden biri olan yeni Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) üye seçimi için Meclis harekete geçti. Meclis Başkanlığı, kurula seçeceği 7 üyelik için başvuruların 2 Mayıs’a kadar yapılmasını istedi.

Hürriyet'in haberine göre, 16 Nisan’daki halkoylamasında kabul edilen anayasa paketinde, üç düzenlemenin hemen yürürlüğe gireceği belirtiliyordu. Bunlardan biri cumhurbaşkanının parti üyeliği, diğeri adı Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) olarak değiştirilen Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yeniden yapılanması ve askeri yargının kaldırılmasıydı.


HSYK değişiklikle HSK olacak


Şahsen başvurulacak


Meclis, yeni HSK’ya seçeceği 7 üyelik için düğmeye bastı. Meclis Başkanlığı, adaylık başvurularının 2 Mayıs Salı günü saat 18.00’e kadar yapılmasını istedi. Meclis, bu 7 üyenin 3’ünü Yargıtay, birini Danıştay üyeleri arasından, 3’ünü de hukukçu öğretim üyeleri ve avukatlar arasından seçecek. Duyuruda başvuruların adaylar tarafından şahsen ‘Yeni Halkla İlişkiler Binası Komisyonlar Bloğu Kat: Alt Zemin Oda No: AZ006’ adresine yapılması gerektiği bildirildi. Başvurular, hafta sonu ve 1 Mayıs Pazartesi günü de yapılabilecek.


HSK üyelikleri için ilk seçim, Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulacak karma komisyonda yapılacak. Her bir üyelik için üçer aday belirleyecek karma komisyondaki ilk oylamada üçte iki, ikinci oylamada ise beşte üç oy çoğunluğu aranacak. Çoğunluk sağlanamadığı takdirde her bir üyelik için en çok oyu alan iki aday arasından ad çekme yöntemiyle aday belirleme işlemi tamamlanacak. Karma komisyonda belirlenen adayların son seçimi ise Genel Kurul’da yapılacak. Aynı yöntemin uygulanacağı Genel Kurul’da da son turda çoğunluğun sağlanamaması halinde HSK üyeleri en çok oyu alan iki aday arasında yapılacak ad çekme yöntemiyle belirlenecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS