hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YKS 2019 ne zaman, ÖSYM sınavı hangi tarihte yapacak?

  YKS 2019 ne zaman, ÖSYM sınavı hangi tarihte yapacak
  expand

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ne zaman yapılacağını geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı. ÖSYM sınav takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre üniversite öğrencisi adayları önümüzdeki günlerde sınav başvuru sürecine başlayacaklar. Peki, YKS 2019 yılında hangi tarihte yapılacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ÖSYM sınav takvimi içerisinde YKS 2019 yılında ne zaman yapılacağını belirtmişti. Sınavda sorumlu olacakları konuları ve başvuru sürecini araştırmaya devam eden öğrenciler elde ettikleri sonuçlara göre tercih sürecine başlayacaklar. Peki, YKS başvuruları ne zaman ve nereden yapılacak?

  ÖSYM'nin internet sitesinden duyurulan takvime göre, 2019 YKS'nin 1. oturumu (TYT) 15 Haziran'da, 2. oturumu (AYT) ile Yabancı Dil Oturumu 16 Haziran'da yapılacak. YKS başvuruları 12 Şubat-6 Mart'ta alınacak. YKS için geç başvuru tarihi ise 19 Mart olarak belirlendi. YKS sonuçları 18 Temmuz'da açıklanacak.

  BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

  Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

  ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri'nden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtiler bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır.

  SINAVDA HANGİ SORULAR SORULACAK?

  TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

  Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

  BARAJ PUANI GEÇERLİ OLACAK MI?

  TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow