YKS ek tercihleri ne zaman? Üniversite ek yerleştirme süreci hangi tarihte?

YKS ek tercihleri ne zaman? Üniversite ek yerleştirme süreci hangi tarihte? © AA

ÖSYM, YKS ek tercihleri ile boşta kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapacak. Herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adayların tercihte bulunabilecekleri süreç önümüzdeki günlerde başlayacak. Peki, YKS ek tercihleri hangi tarihte alınacak?

Üniversite ek yerleştirme süreci önümüzdeki günlerde ÖSYM’den yapılacak duyuru sonrasında başlayacak. Tercihlerde bulunmak isteyen adaylar kontenjanlara göre tercih işlemlerini yapabilecekler. Peki, süreç ne zaman başlayacak?


EK YERLEŞTİRME SÜRECİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?


Kurumdan henüz resmi bir açıklama gelmese de önceki yıllardaki süreç adaylara ipucu veriyor. Geçtiğimiz yıl YKS tercihleri 7-14 ağustos tarihlerinde alınmış, tercih sonuçları ise 31 Ağustos'ta duyurulmuştu. Ek tercihler ise 14-20 Eylül tarih aralığında gerçekleştirmişti. Bu bilgiler baz alındığında YKS ek tercih sürecinin ağustos ayının son haftalarında başlatılması bekleniyor.


Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.


Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.


EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?


Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.


Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.


ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS