YKS 2019'da TYT, AYT ve YDT sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS 2019'da TYT, AYT ve YDT sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS 2019’da sınav süreci TYT, AYT ve YDT oturumlarının sona ermesiyle birlikte geride kaldı. Sınava katılan adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını araştırmayı sürdürüyor. Peki, YKS sonuçları hangi tarihte açıklanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen 3 oturumun tamamlanmasıyla birlikte sona erdi. ÖSYM soruları ve cevapları sınavlardan birkaç saat sonra erişime açtı. Soru ve cevapların yayınlanmasının ardındansa sonuçların açıklanacağı tarih beklenmeye başlandı.


TYT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 15 Haziran’da sona erdi. Türkçe, temel matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerinden oluşan TYT’nin sona ermesinin ardından gözler YKS sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. ÖSYM tarafından paylaşılan bilgiye göre TYT sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak.


AYT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


AYT yani Alan Yeterlilik Testi üniversite adayı olan eşit ağırlık, sözel ve sayısal öğrencileri tarafından merakla takip ediliyor. Bilindiği üzere AYT 16 Haziran’da yapılmıştı. ÖSYM tarafından paylaşılan bilgiye göre AYT sonuçları 18 Temmuz tarihinde açıklanacak.


YDT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Üniversitelerin yabancı dil ve edebiyat programlarıyla yabancı dil öğretmenliği bölümlerinde eğitim almak isteyen yabancı dil öğrencileri YDT sınavına girdiler. Sınav sonrası öğrencilerin en çok araştırdığı konuların başında ise YDT sonuçlarının açıklanacağı tarih yer alıyor. YDT sonuçlarının ise 18 Temmuz’da açıklanacağı bilgisi üniversite adaylarıyla paylaşıldı.


YKS SONUÇ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?


Üniversite adayları YKS sonuçları ÖSYM’nin sonuç veya aday işlemleri sayfası (ÖSYM AİS) üzerinden ulaşabilecekler. Adaylar sonuçlara TC. Kimlik No ve ÖSYM şifresi ile sonuçlara ulaşabilecekler. Ayrıca e-Devlet uzantısı ile ÖSYM AİS’e giren adaylar ise e-Devlet şifreleri ile sonuçlara ulaşabilecekler.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS