YKS (Üniversite sınavı) değişecek mi? Son dakika TYT açıklaması geldi

YKS (Üniversite sınavı) değişecek mi? Son dakika TYT açıklaması geldi

YKS 2019 öncesi nefesler tutuldu. Sınavla ilgili hazırlıklar devam ederken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim sistemiyle ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı. Yeni sisteminin detaylarının ortaya çıkmasının ardından gözler YÖK’e çevrilmişti ki beklenen açıklama geldi. Peki, YKS ne zaman? YKS yerleri, (TYT, AYT, YDT) ne zaman açıklanacak? İşte, YKS 2019 ile ilgili tüm detaylar…

YKS 2019 öncesi heyecan dorukta… Çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yeni askerlik sistemiyle ilgili detayların açıklanması YKS’de de olası bir değişikliği akıllara getirmişti. Konuyla ilgili YÖK’ten son dakika açıklaması geldi. Peki, YKS ne zaman? YKS (TYT, AYT, YDT) yerleri, ne zaman açıklanacak? İşte, YKS 2019 ile ilgili tüm detaylar…


YÖK’TEN SON DAKİKA TYT AÇIKLAMASI


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) ilişkin bir sistem değişikliğinin şu an gündemlerinde olmadığını bildirdi.


Saraç şunları söyledi:


Yeni modelin öngörülemeyen sonuçlarına göre hareket etmeliyiz. MEB'den bize yeni sistemle ilgili bir rapor henüz gelmedi. Temel yeterlilik testi değişikliği için pedagojik ve bilimsel neden yok.


TYT SINAVI NE ZAMAN?


YKS 1. oturumu olarak da bilinen Temel Yeterlilik Testi 15 Haziran 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Saat 10:15’te başlayacak olan sınavda adayların temek yeterlilik bilgileri test edilecek.


AYT SINAVI NE ZAMAN?


YKS’nin 2. oturumu olan Alan Yeterlilik Testi ise 16 Haziran 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu sınav da aynı TYT gibi saat 10:15’te başlayacak.


YDT NE ZAMAN YAPILACAK?


YKS 2019’un 3. ve son oturumu Yabancı Dil Testi de 16 Haziran 2019 Pazar günü saat 15:45’te yapılacak.


Tüm sınavların sonuçları ise 18 Temmuz’da ÖSYM tarafından açıklanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS