YSK, CHP ve İyi Parti'nin itirazlarını reddetti

YSK, CHP ve İyi Parti'nin itirazlarını reddetti

YSK, CHP ve İYİ Parti'nin, İstanbul'da tüm ilçe belediye başkanlığı seçimleri ile 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin iptali için "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle ayrı ayrı yaptıkları başvuruları reddetti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP ve İYİ Parti'nin, İstanbul'da tüm ilçe belediye başkanlığı seçimleri ile 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin iptali için "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle ayrı ayrı yaptıkları başvuruları reddetti.


CHP, "sandık kurullarında kamu görevlisi olmayan kişilerin görev yaptığı" gerekçesiyle İstanbul'da 31 Mart 2019'da yapılan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin YSK tarafından iptal edilmesi nedeniyle, İstanbul'daki tüm ilçe belediye başkanlığı seçimleri ile 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin iptali için "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle YSK'ye başvurmuştu. İYİ Parti de aynı talepte bulunmuştu.


YSK, bugünkü gündem toplantısında tüm başvuruları ele aldı.


Kurul, CHP ve İYİ Parti'nin sandık kurullarının teşekkülündeki usulsüzlükler nedeniyle İstanbul'daki tüm seçimlerin iptali ile 24 Haziran seçimlerinin iptal edilmesi istemlerini reddetti.


Öte yandan YSK, İYİ Parti’nin Mustafakemal Paşa seçiminin iptali ve yenilenmesi istemini de reddetti. Karar oy birliği ile verildi.


DEMİRCİ'DE DE SEÇİMLER YENİLENECEK


YSK Aksaray Gülağaç ilçesine bağlı Demirci Beldesi’nde yeni seçim yapılmasına karar verdi.


Demirci Beldesinde 31 Mart seçimlerini BBP adayı Ramazan Bozlak kazanmıştı. Ancak YSK itiraz üzerine Bozlak’ın mazbatasını iptaline karar verdi. Bu karar sonrası yeni başkan belediye meclisi üyeleri arasından seçilecekti. Ancak tüm belediye Meclis asıl ve yedekleri istifa kararı aldı. Bu karar sonrası YSK, 2972 sayılı yasanın 29. Maddesine göre Demirci beldesinde yeni seçim yapılması karar aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS