Yüksekova havalimanı açıldı

Yüksekova havalimanı açıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Hakkari-Yüksekova Havalimanı'nın Açılış Töreni'nde konuştu. Davutoğlu "İnşallah havalimanına birlik ve kardeşlik mesajını vermek için ve 'Kudüs ebediyen Kürtlerindir, Türklerindir, Araplarındır, Müslümanlarındır' demek için bu meydana Selahaddini Eyyubi adını veriyoruz" dedi.

Havalimanı açılışında ilk olarak kürsüye çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:


Çanakkale’de nasıl ecdadımız omuz omuza yürümüşse nasıl Selahattin Eyyubi Kudüs’e inancımız için yürümüşse biz de geleceğe beraber yürüyeceğiz. Bu Havalimanı ile Hakkari’yi Çanakkale ile kardeş kılmaya komşu kılmaya var mısınız. Biz kilimlerimizin desenlerinin birleşmesi gibi ülkemizin her santimetrekaresini birbirine ebediyen Hakkari kilimi gibi kılmaya geliyoruz.


Yüksekova Kaymakamı havalimanının adını 10 gün önce açıklamıştıDenizin üzerine havalimanı yapacak kudrete bir devletimiz var. Ülkemizin hiçbir coğrafyası birbirine ırak olmayacak. 2002’de Ak Parti hareketi başlarken ilk mitingi burada yapılmıştı. Biz de ilk mitingimizi burada yapacaktık ama havalimanı yetişsin ve hediyemizle birlikte mitingimizi yapalım dedik.  Biraz önce sayın Cumhurbaşkanımızla istişare ettik. Birlik beraberlik denince akla kim gelir. Yüksekova’ya öyle bir isim verelim ki herkes bizim liderimiz desin. İnşallah Havalimanı’na bu mesajı vermek için ve Kudüs ebediyen Müslümanlarındır demek için Selahaddin Eyyubi adını vermeye karar verdik.


"Zerdüştlerle benim işim yok"


Daha sonra kürsüye Cumhurbaşkanı Erdoğan çıktı.  Erdoğan "Bu açılış 2 yıl ertelendi. 99 kere buraya saldırı oldu. 2 yıl önce açmamız gereken bu havalimanının maalesef açamadık. Ne diyorlardı. Buraya uçak ile asker gelecekmiş. Askerin her türlü aracı var. Gelmek istediğinde zaten gelir. Bu havalimanı esas Hakkarili kardeşime lazımdı. Niye yaptırmamak için ellerinden geleni yaptılar. Bunlar benim Kürt kardeşimi sevmiyor. Biz Kürt kardeşimi Kürt olduğu için sevmiyoruz. Beni ayardan Allah onu da yarattığı için seviyoruz. Ama birileri de Zerdüşttür. Zerdüştlerle de benim işim yok. Havalimanının inşasını engellemeye çalışmak Hakkari’ye ihanettir" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS