Yüksekova ve Nusaybin'de operasyon başladı

Yüksekova ve Nusaybin'de operasyon başladı

Mardin Nusaybin ve Hakkari Yüksekova’da dün gece ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte dev operasyonun startı verildi. 20 bin asker ve polisin katıldığı harekat öncesi ilçelere sevk edilen birlikler belirlenen adreslere yönlendirildi. Yüksekova’da İHA’lar havadan görüntü alarak PKK'lıların karargah olarak kullandığı evleri tespit etti. İlçede yaklaşık 2 bin PKK'lının mevzilendiği belirtiliyor. Genelkurmay Başkanlığı dün yaşanan çatışmalarda ilçe merkezinde 15 kırsalda ise 2 PKK'lının öldürüldüğünü açıkladı

Hürriyet'in haberine göre, PKK'nın büyük silah ve mühimmat yığınağı yaptığı Mardin'in Nusaybin ve Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde süpürme harekatı başladı. Hakkari Valiliği, Yüksekova ilçe merkezinin tamamında dün saat 22:00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Mardin'in Nusaybin ilçesinde de 14 Mart saat 00:00'dan itibaren sokağa çıkmak yasaklandı.


İkinci emre kadar


Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlçede artan terör olayları nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan kamu düzeni, huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, Yüksekova ilçe merkezinin tamamında 13 Mart 2016 günü saat 22.00'den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş olup ilçe merkezine giriş-çıkışlar da yasaklanmıştır" denildi.


Yüksekova'da teslim olun çağrıları


Özel tim Yüksekova'da


Yüksekova'da 15 gün önce başlayan askeri sevkiyat dün de devam etti. İlçeye çok sayıda zırhlı araç ve personel sevkiyatı yapıldı. Gece 22.00'da yasağın başlamasıyla operasyonun startı verildi. İHA'lardan gelen görüntülerle PKK'lıların karargah olarak kullandığı ev ve okullar tespit edildi. Özel timlerden oluşan asker ve polislere görev dağılımı yapıldı. Yüksekova'da 10 örgüt evinin bulunduğu Orman Mahallesi başta olmak üzere Cumhuriyet ve Güngör Mahalleleri, konum itibariyle stratejik önem taşıyor.


Hakkari Valiliği'nden sokağa çıkma yasağı açıklaması


Okullara PKK yığınağı


Bu mahallere giriş çıkışlar yasaklandı. Mahalleden anayola açılan bütün yolların tutuldu. Cumhuriyet, Güngör ve Şemdinli yolunda sızmaların önü kapatılarak, örgüte yardım gelebilecek noktalar kesildi. PKK'lıların Vali Erdoğan Gürbüz, Kuruköy, Uğur Sıtkı ilk ve ortaokulları ile Atatürk Lisesine yığınak yaptığı tespiti üzerine operasyonda öncelik bu alanlara verildi. İlk etapta bu okullar PKK'lılardan kurtarılacak. Yüksekova'nın hemen hemen her sokağında çukurlar bulunurken, çukurlar tüple desteklenmiş patlayıcılarla kuşatıldığı görüldü.


Yüksekova'da patlama: Yaralılar var...


Dağda ovada geçit yok


PKK'nın dağ kadrosunun büyük bir bölümümün sızdığı Yüksekova'da şiddetli çatışmaların yaşanması bekleniliyor. 2 bine yakın PKK'lının mevzilendiği belirtilen ilçede operasyonları Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat yapacak. Yüksekova'da 11 bin personelin görev alması bekleniyor.


10 bin asker


Kırsaldaki harekatı Özel Kuvvetler yürütecek. Burada 10 bine yakın personel görev alıyor. İkiyaka Dağları üzerinden gelebilecek lojistik destek kesilecek. Dört insansız hava aracı 24 saat uçacak. 2 ay sürmesi beklenen operasyon İran ve Irak sınırına kadar uzanacak.


Genelkurmay'dan açıklama


Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Nusaybin'de 2, Yüksekova'da ise 15 PKK'lı öldürüldü. Genelkurmay Başkanlığı ayrıca Irak'ın kuzeyindeki kamplardan kaçan 7 PKK'lının güvenlik güçlerine teslim olduğunu duyurdu. Açıklamada ayrıca Şırnak'ın Cizre ilçesindeki operasyonların ardından yapılan aramalarda ise 6 kalaşnikof piyade tüfeği ile bu silahlara ait bin 496 fişek, 18 roketatar mühimmatı, 3 el bombası, 8 el yapımı patlayıcı bulunduğu da belirtildi. 


Gece patlama oldu: 4 yaralı


Öte yandan Yüksekova'da gece meydana gelen bir patlamada 4 kişi yaralandı. Patlama,  Orman Mahallesi'nde meydana geldi. Yaralanan 4 kişi hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Olayın ardından Yüksekova'da hava hareketliliği yaşandı. Yüksekova Tümen Komutanlığı'ndan havalanan helikopterlerle ilçenin çevresinde bulunan tepelere asker indirildi.


Nusaybin'de terör operasyonu başladı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca düzenlenen müşterek operasyon başladı.

Teröristlerce oluşturulan bazı barikatları kaldıran güvenlik güçleri, örgüt mensuplarınca kullanıldığı tespit edilen bazı evlerde aramalara başladı. Operasyonda 2 teröristin öldürüldüğü öğrenildi.

İlçeye giriş-çıkış yapılan yollarda oluşturulan güvenlik noktalarındaki kontrolün ardından araçların Nusaybin dışına çıkışı sağlanırken, ilçeye araç girişine izin verilmiyor.

PKK'lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukurların kapatılması, barikatların kaldırılması, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla düzenlenen operasyonun, teröristlerce kazılan çukur ve kurulan barikatların bulunduğu Fırat, Dicle, Abdulkadirpaşa, Yenişehir, Kışla ve Zeynel Abidin mahallelerinde yoğunlaşması bekleniyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS