Yurdun dört bir yanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

Yurdun dört bir yanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, çeşitli etkinliklerle kutlandı.İSTANBUL

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kendi sesinden Nutuk'tan bölümler okuduğu 3 dakikalık bir hologram gösterisi yapıldı.

Haliç üzerinde oluşturulan su perdesine Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğraflarının yanı sıra, "Cumhuriyetimiz 97 yaşında" ve "Cumhuriyet cesarettir" yazıları yansıtıldı.

İBB Saraçhane Binası, Bozdoğan Kemeri ve Kız Kulesi'nde de ışık şovları ve mapping gösterimleri yer aldı.

Bozdoğan Kemeri'ne ve Kız Kulesi'ne de Türk bayrağı, Büyük Önder Atatürk'ün fotoğrafı ve "Cumhuriyetimiz 97. yılında" yazıları yansıtıldı.

Koronavirüs tedbirlerinin uygulandığı kutlamalar, vatandaşlar tarafından da cep telefonlarıyla kaydedildi.

Etkinlikler 4 gün sürecek

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 4 gün boyunca Kuzguncuk Parkı, Salacak, Ortaköy ve Kabataş sahillerinde ışık gösterileriyle devam edecek.

DENİZLİ

Atatürk Stadı önünden başlayan yürüyüşe, sivil toplum örgütü ile siyasi partilerin oluşturduğu Denizli Demokrasi Platformu üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'na kadar devam eden yürüyüş sırasında katılımcılar ellerindeki Türk bayraklarını salladı, bazıları ise meşale yaktı. Bu sırada güvenlik önlemi alan polis ekipleri yürüyüş yapanları megafonla sık sık yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uymaları konusunda uyardı.

Zaman zaman katılımcıların sosyal mesafe kurallarını aştığı görüldü. Yürüyüşte vatandaşlar, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" ve ''Ne mutlu Türk'üm diyene'' sloganları attı, güzergahtaki binalarda oturan vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

ARTVİN

Artvin'de, kutlamalar kapsamında kortej yürüyüşü düzenlendi. Valilik ile Artvin Belediyesinin organizasyonunda yapılan kortej için belediye binası önünde toplanan vatandaşlar, ellerindeki Türk bayrakları ve meşalelerle Milli İrade Meydanı'na kadar yürüdü.

Yürüyüşte 20 metre uzunluğundaki Türk bayrağı taşınırken, çocuk, genç, yaşlı her yaş grubundan vatandaşın katıldığı yürüyüş esnasında Artvin Halk Eğitim Merkezi Livane Mehteran Takımı'nın çalıp, söylediği marşlar Cumhuriyet Bayramı coşkusunu zirveye çıkardı.

Yürüyüş sonrası kısa bir konuşma yapan Vali Yılmaz Doruk, tüm yurtta olduğu gibi Artvin’de de Cumhuriyet Bayramı'nın coşkuyla kutlandığını kaydetti.

Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe ve maske takma kuralına riayet edilerek gerçekleştirilen yürüyüşe Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Kılınç, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

ORDU

Ordu'da ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı kapsamında Ay Işığı Otoparkı'nda lazer gösterisi gerçekleştirildi. Ekinlikte ayrıca havai fişek gösterisi yapıldı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü münasebetiyle 97 adet dilek feneri havaya bırakıldı. Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası tarafından ise Cumhuriyet Bayramı Konseri düzenlendi. Etkinlikleri kent protokolünün yanı sıra vatandaşlar izledi.

GİRESUN

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı kapsamında Giresun Belediyesi tarafından Giresun Kalesi’nde havai fişek gösterisi düzenledi. Şehrin büyük bölümünden görülen havai fişek gösterisi vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Giresun Valisi Enver Ünlü ve Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu da gösteriyi liman sahasından izledi.

GÜMÜŞHANE

Kentte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Gümüşhane Belediyesince mesire alanında havai fişek gösterisi düzenlendi. Şehir merkezinin bir çok noktasından izlenebilen gösteriyi Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ve Belediye Başkanı Ercan Çimen, valilik konutundan birlikte izledi.

EDİRNE
Edirne'de Belediye Bandosu, Esentepe mevkisinde açık hava konseri verdi. Şef Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer yönetimindeki Trakya Üniversitesi Senfoni Orkestrası'nın konseri de üniversitenin sosyal medya hesaplarından yayınlandı.

Kırklareli'nde valilik organizasyonuyla "Cumhuriyet konvoyu" düzenlendi. Sungurbey Caddesi'nde toplanan araçlar, konvoy halinde şehir turu attı.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, valilik önünde düzenlenen programda, Cumhuriyetin ilanının 97'nci yıl dönümünü kutlamanın heyecanı ve sevincini yaşadıklarını söyledi.

Programda Azerbaycan şarkıları seslendirildi.

Lüleburgaz ilçesinde de Kongre Meydanı'nda, nöbet tutan askerlere atfen 5 "cansız manken"in asker kıyafetleriyle saatlerce hareketsiz kalarak sergiledikleri performans vatandaşları duygulandırdı.
Tekirdağ'da da Edirne ve Kırklareli'nde olduğu gibi saat 19.23'te vatandaşlar evlerinin cam ve balkonlarına çıkarak İstiklal Marşı'nı okudu.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS