Yurt dışından e-Devlet şifresi nasıl alınır?

Yurt dışından e-Devlet şifresi nasıl alınır?

Yurt dışından e-Devlet şifresi nasıl alınır
expand

e-Devlet şifre alma ve yenileme işlemleri Türkiye’de olduğu kadar yurt dışından da uygulamayı kullanmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Peki, yurt dışından e-Devlet şifresi almak için ne yapmak gerekiyor?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

e-Devlet şifresi alma işlemleri yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları tarafından da sıklıkla kullanılıyor. İşte şifreyi almak için yapılması gerekenler…

TÜRKİYE’DE E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Şifreyi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

YURT DIŞINDA E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir. Pilot il olan Bolu’da kullanılan elektronik kimlik kartı ile de turkiye.gov.tr adresine giriş yapılabilir ve şifre oluşturulabilir.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

ŞİFRE YENİLEME NASIL YAPILIR?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow