Yüz yüze sınavlar hangi illerde yapılacak, hangi illerde ertelenecek? Yüz yüze sınavlar SON DURUM! İstanbul'da sınavlar iptal mi?

Yüz yüze sınavlar hangi illerde yapılacak, hangi illerde ertelenecek? Yüz yüze sınavlar SON DURUM! İstanbul'da sınavlar iptal mi?

Yüz yüze lise sınavları hakkında bilgiler merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan son açıklamada 1 Mart itibariyle yüz yüze eğitim başlayacaktı fakat gözler Kabine Toplantısına çevrildi. Okullar ile ilgili son durum Kabine Toplantısı sonrası netleşti. Yüz yüze yapılamayan sınavlar için birçok öğrenci araştırmalar yapıyor. Sınavlar ertelendi mi, yüz yüze sınavlar ne zaman şeklinde araştırmalar yapılıyor. Lise sınavlarının ne zaman yapılacağı, sınav durumunun ne olacağını birçok öğrenci merak ediyor. Okulların açılış tarihi veliler ve öğrencilerin ilgiyle takip ettiği konular arasında yer alıyor. Yüz yüze eğitime ilişkin detaylar bu akşam yapılan toplantı sonrası netleşti. İlkokul, lise, ortaokulların ne zaman açılacağı sınavların ne olacağı 2 Mart itibariyle netleşmiş olacak. Hangi illerde yüz yüze sınavların yapılıp yapılmayacağı İstanbul Ankara İzmir'de lise sınavlarının ne olacağı da Kabine Toplantısından çıkacak kararlarla belli oldu. Peki ama 1 Mart 2021 sınavlar ne oldu, son durum ne?

Liselerde yüz yüze sınavlar ne zaman yapılacak? sorusu dikkatle araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk lise sınavlarının iptal olup olmayacağına yönelik açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı'nca 1 Mart pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda yapılacak değerlendirmeler neticesinde valilik il hıfzıssıhha kurullarınca "yerinde karar" uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edileceği açıklanmıştı. Şimdi ise liselerde yüz yüze sınav tarihleri gündeme geldi. Peki, liselerde yüz yüze sınavlar ne zaman yapılacak?
 
Sınavlar ertelendi mi ?

Sınavların yüz yüze gerçekleşebilmesi için salgın tedbirleri ile ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Bakan Selçuk 'Öğrencilerimizin yüzde 40'ı yani yarıya yakınınız sınavlarını tamamladı zaten. Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışma bu yüzden çok kritik."Şu ilde risk yüksek olduğu için okullar açılmayacak dendiğinde sınavlar zaten olmayacak. Sınavların yapılması için ortam müsait. Çok riskli şehirlerde sınav yapmayacağız. Konular zaten sınırlı. Eğer sınav varsa çocuklar hiç bırakmıyor, takip ediyor. Ama hiç sınav yok derseniz bu sefer düşüyor. Çocukların en az yarısı 'Lütfen sınav olsun, bizim çalışmamızın karşılığı olsun' diye ısrar ediyorlar." cümleleriyle sözlerine devam etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde bugün itibarıyla yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır. Vatandaşlarımız salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklardır. Her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edilecek, iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek. Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’ Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Erdoğan: "Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır. Erdoğan: Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek" İfadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca illerin Kovid-19 değerlendirme kriterlerine göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı Kovid-19 risk değerlendirme haritasına göre, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS