Bingöl'e düşen göktaşını 20 üniversite araştırıyor.

Bingöl'e düşen göktaşını 20 üniversite araştırıyor.

Bingöl Valisi Köşger, "Bingöl'e düşen, Vesta meteorundan kopan gök taşının diğer özelliklerini ortaya çıkarmak üzere NASA ile 20 üniversite araştırma yapıyor" dedi.

Köşger, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 Eylül'de merkeze bağlı Sarıçiçek köyü kırsalına gök taşı düştüğünün anlaşılmasından sonra Türkiye, ABD ve dünyanın önemli ülkelerinden 20 üniversitenin NASA yetkilileriyle araştırma başlattığını anlattı.


Bingöl Üniversitesinden bir profesör, İstanbul Üniversitesinden bir doçent ve NASA yetkilileri tarafından gök taşının düştüğü bölgede inceleme yapıldığını belirten Köşger, 2 Eylül'de yüksek ses duyulduğunu, sebebinin anlaşılamadığını ama daha sonra gök taşının düşmesinden kaynaklandığının belirlendiğini anımsattı.


İnceleme amacıyla gök taşı parçalarının satın alındığına dair çeşitli duyumlar bulunduğuna dikkati çeken Köşger, "Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen akademisyenler, meteorları bulanlardan belli bir rakam ödeyerek satın almışlar. Vatandaşlarımız da gök taşının düştüğü bölgede arama yapıyor. 20 üniversite ve kuruluş dışında, başka ülkelerden de gelip gök taşını almaya çalışan gruplar olduğu yönünde bizde de bir bilgi var" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS