Kıbrıs'ta olmak, Kıbrıs'ta okumak

Kıbrıs'ta olmak, Kıbrıs'ta okumak

2015 yılında Kıbrıs’ta kurulan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi büyüyerek eğitim hayatına devam ediyor. Kıbrıs, gerek okullarının kalitesi gerekse coğrafi cazibesi ile pek çok gencin okumak istediği bir yer. Akıllardaki sorulara cevap almak, Kıbrıs’ta öğrenci yaşamını orada okuyan bir öğrenciden öğrenmek için Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi öğrencisi Züleyha Çetin ile konuştuk. (Sponsorlu)

Merhaba, bize kendinden bahseder misin biraz? Hangi bölümde okuyorsun, kaçıncı sınıftasın?

Merhaba ismim Züleyha Çetin, Diş Hekimliği Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim.

Türkiye’nin hangi şehrinden geldin Kıbrıs’a? Orayla burası arasında gördüğün en önemli fark nedir?

İstanbul’da yaşıyordum ailemle; üniversite sınavına girdikten sonra ise Kıbrıs’a gelmek istedim ve iyi ki gelmişim. Çünkü burasının her şeyden önce bir ada ülkesi olması çok güzel. Onun dışında sakin ve huzur içinde bir ortam var burada. Büyük şehrin sizi her şeyden alıkoyan o keşmekeşi yok. Okumak için, eğitim almak için daha iyi bir yer olamazdı. Sorunuzun cevabınıza gelecek olursam, aradaki en büyük fark; sakinlik ve huzurlu yaşama ortamı.

Kıbrıs’ta eğitim almak nasıl? Ne gibi faydaları var sana?

Kıbrıs bir öğrenci için çok ideal bir yer. Okulumuza ulaşımın kolay olması da bu faydalardan birisi.

Kıbrıs çok kültüre ev sahipliği yapan bir ada, bu yüzden okulda ya da sokakta farklı kültürlerden, farklı ülkelerden öğrencilerle karşılaşma şansınız çok oluyor. Bu da dünyaya farklı gözlerle bakmanızı sağlıyor. Ayrıca yabancı dil pratiği yapmak ve arkadaş edinmek için Kıbrıs’ın pek çok faydası var.

Peki neden Kıbrıs’ta bir bölüm? Türkiye’de aynı bölümde okuma şansını neden değerlendirmedin?

Biliyorsunuz Türkiye’de sağlık alanında çok fazla açık var. Ben hep sağlık alanında eğitim almak istedim ve bunu da iyi bir üniversitede yapmak istedim. Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi adından da anlaşılacağı gibi bir sağlık üniversitesi. Yani sağlık alanında eğitim almak isteyen birisi için buradan daha iyi bir alternatif göremedim. Ayrıca üniversitenin burs olanakları, okulun konumu, hocaların uzmanlığı. Üniversiteleri araştırırken o kadar çok artısını gördüm ki bu okulun, başka yeri seçmem saçma olurdu.

Kıbrıs’taki yurt olanaklarından, ev tutma giderlerinden bahsedelim isterim biraz. Burada barınma nasıl, bir sorun yaşıyor musun?

Kıbrıs bir öğrenci adası, burada pek çok üniversite var biliyorsunuz. Bu sebeple Kıbrıs’ta genel olarak öğrenci olmak büyük bir ayrıcalık. Yurtlar konusunda da, evler konusunda da hiçbir sıkıntı yok. Burada okumaya başladığınız andan itibaren istediğiniz gibi yurt bulabilir, bütçenize göre istediğiniz şekilde ev tutabilirsiniz. Burada her bütçeye göre alternatif mevcut.

Sosyal hayatın nasıl burada? Dersler dışında zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz? Kıbrıs’a gelmek isteyen öğrencilere neler tavsiye edersin?

Burada, Akdeniz ikliminin ve yaşam tarzının bütün güzelliklerini yaşıyoruz. Uzun süren yaz mevsimi, insanların sosyal hayattaki sıcaklığı, şahane plajların olması zaten sosyal hayatımızı güzelleştiriyor.

Kıbrıs yaşamaya değer bir ülke, Güzelyurt ise yaşamaya değer bir şehir. Ben dersler dışında zamanımı daha çok denize girerek, spor yaparak, kamp yaparak geçiriyorum. Yani bir şekilde arkadaşlarımla zaman geçirmeye çalışıyorum.

Kıbns’ta okumak isteyen arkadaşlarımızın böyle bir fikri varsa çok düşünmemelerini ve hemen harekete geçmelerini öneririm. Burada yaşamaya başladıktan sonra keşke daha önce gelseydim diyeceklerinden eminim. Çünkü burası bir öğrenci için en ideal yer.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS