LYS sonuç belgesi nasıl yorumlanır?

  1. ÜniversiteRehberim
LYS sonuç belgesi nasıl yorumlanır?
LYS sonuç belgesi nasıl yorumlanır?

2017 LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların aklındaki en önemli sorulardan biri de “Sınav sonuç belgesi nasıl yorumlanacak?” Adayların sorularını Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Nazik Kösegil yanıtladı.

Kösegil, “Sınav sonuç belgesinde 18 farklı ham puan ve 18 farklı yerleştirme puanı yer alır. Tercih yaparken yerleştirme puanı sütununda yer alan puanlar dikkate alınır. Sınav sonuç belgesinde yerleştirme puanı hesaplanmayan puan türlerinde öğrencilerin tercih hakkı olmayacak. YGS puan türlerine göre öğrenci alan ön lisans bölümlerinde ilgili puan türünde öğrencinin 150 ve üzeri puan alması durumunda yerleştirme puanı hesaplanacaktır. YGS ya da LYS puan türlerinde öğrenci alan lisans bölümlerinde ise yerleştirme puanın hesaplanabilmesi için öğrencinin ilgili puan türünde 180 puan ve üzerinde puan alması gerekmektedir. Yerleştirme puanı öğrencinin ham puanına Orta Öğretim Başarı Puanı’ ının 0,12 katsayısı ile çarpımı sonucunda elde edilen puanın eklenmesiyle oluşur. Ek puan ile tercih edilecek programlarda ise OBP ayrıca 0,06 katsayısı ile çarpılır ve ilgili puana eklenir. ” dedi.

Kösegil, “Her bölüm farklı puan türüyle öğrenci aldığından seçilecek bölümdeki puan türüne bakılarak tercih yapılır Başarı sıraları her puan türü için belirlenir ama tercih yaparken orta öğretim puanının eklenmiş olduğu yerleştirme puanlarına veya başarı sıralarına bakılır. Örneğin öğrenci Psikoloji bölümünü tercih edecekse bu bölüm TM 3 puan türüne göre öğrenci aldığından sınav sonuç belgesinde yerleştirme puanı sütununda yer alan TM 3 puanına ve başarı sırasına bakılarak tercih yapılır.”

YGS puan türleri aşağıdaki yükseköğretim programlarına girişte kullanılmaktadır;

• Meslek Yüksekokullarının lisans ve ön lisans tüm programları
• Açık öğretim lisans ve ön lisans programları
• Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programları

Öğrenciler LYS sonuçlarını uzmanlarla değerlendirecek

Bu yıl öğrencilerin kullanımına açılan CNN Türk Uzmanına Sor sistemi üzerinden öğrenciler merak ettiklerini ücretsiz olarak uzmanlara yöneltiyorlar. Yıl içerisinde binlerce öğrencinin kullandığı Uzmanına Sor sisteminin LYS sonuçlarının açıklanması ile beraber, öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde kullanılması beklenmekte. Öğrenciler 2017 LYS sonuçlarına göre elde ettikleri başarı sıralarını, uzmanlar ile değerlendirerek, kazanabilecekleri bölüm ve üniversiteleri uzmanlar ile online bir şekilde konuşabilecek. Uzmanına Sor sistemine giriş yapmak için TIKLAYINIZ.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS