Nerede o eski karneler? Karneler nasıl yorumlanmalı? Uzman tavsiyesi

Nerede o eski karneler? Karneler nasıl yorumlanmalı? Uzman tavsiyesi

Bir eğitim döneminin sonuna gelindi. Peki karneler nasıl yorumlanmalı? Aileler nelere dikkat etmeli? Öğrenciler tatil dönemini nasıl geçirmeli? Eğitimci Onur Soğuk'tan ailelere ve öğrencilere karne mesajı..

Bir eğitim döneminin daha sonuna geldik. Her dönemin sonu aynı zamanda karne heyecanı anlamına da geliyor. Yalnız bir gerçek var ki yıllar içinde değişen sadece karnelerin kağıtlarının kalitesi olmadı. Karnelerin dağıtıldığı günün artık o eski heyecanı ve önemi kalmadı. Notları internet üzerinden daha önceden görebiliyoruz bu nedenle karne bizim gördüğümüz notların somutlaşmış hali olmaktan öteye geçemiyor.

Karnenin kendisi için böyle değişimler olsa da ortaya çıkarabileceği olumlu ve olumsuz havada değişimler olduğunu söylemek çok zor. Her karne dönemi değindiğimiz gibi ailelerin zayıf karne durumunda öğrencilere karşı tutumları çok önemli. Kötü karneniyle birlikte ailenin yarattığı baskı okuldan ve derslerden soğuma nedeni olabilir bu da istenmeyen düşük notların devamı demek... Öğrencilerin okulda bir başarı mücadelesi verdiği unutulmamalı bu mücadelede onları yalnız bırakmak işlerini daha da zorlaştıracaktır. Diğer yandan veliler için bazen iyi karne de yeterli olmuyor, daha iyisi ile karşılaştırıp memnun olmuyorlar. Sadece karne dönemi değil, her dönem öğrenciye karşı yapılan yanlışladan birisi başkaları ile karşılaştırmak olur. Yalnız çocuklar için değil bu herkes için gurur kırıcı olabiliyor. Başarısını küçümsemek öğrenciyi motive etmek yerine nasıl olsa kimseyi memnun edemiyorum düşüncesiyle onu derslerden uzaklaştırabilir.

Okulda yapılan sınavların sonucu oluşan karnenin öğrencinin başarı durumunu her zaman tam olarak gösterdiği de söylenemez. Merkezi sınavlarda biz karne notları düşük olan adayların başarılı olduğu; karne notları yüksek olan adaylarınsa başarısız olduğu durumlarla karşılaşabiliyoruz. Okullar arasında denge farkları ya da okul sınavlarında öğretmen ve öğrencilerin tutumları bu durumların yaşanmasına neden olabiliyor.

Akademik anlamının yanında karnenin en keyifli yanı şüphesiz tatil. Tatili diledikleri gibi geçirmek öğrencilerin hakkı ama bunun bir sonu olduğunun bilinciyle derslerden de tamamen kopmamak gerekir. Bu kopmalar yaşanırsa tatilin bitimiyle derslere konsantre olmak zorlaşacaktır. Bunun yaşanmaması için en azından tatilin sonlarına doğru dersleri gözden geçirmekte fayda var. Lise ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler için tatil zaten dinlenmekten daha çok ders çalışma fırsatı olarak görülüyor. Bu bakış açısı çok da yanlış değil, ara tatil eksikleri kapatmak için iyi bir fırsat.

Öğrencilerin hem dinlenmek hem de eksikleri kapatmak adına bu önemli fırsatı iyi değerlendirmelerini diliyorum.

Onur Soğuk
Eğitimci

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS