Nişantaşı Üniversitesi hakkında bilmeniz gerekenler

Nişantaşı Üniversitesi hakkında bilmeniz gerekenler

Geçtiğimiz yıl Maslak 1453 NeoTech Campus’e taşınan Nişantaşı Üniversitesi, ‘’Eğitim 4.0’’ ile üniversite eğitiminde yeni bir dönemi müjdeliyor. Üniversite hakkında merak edilenleri, Nişantaşı Üniversitesi öğrencisi Okan Çolak’a sorduk. (Sponsorlu)

Merhaba Okan, öncelikle biraz kendinden bahseder misin? Üniversite eğitimini Nişantaşı Üniversitesi’nde alıyorsun. Hangi bölümdesin, kaçıncı sınıftasın?

Merhaba ben Okan Çolak, Nişantaşı Üniversitesi’nde Grafik Tasarım bölümünde 4. sınıf öğrencisiyim.

Eğitim hayatına burada, NeoTech Campus’te sürdürüyorsun. NeoTech Campus demek tam olarak ne demek?

NeoTech demek gelecek demek, yeni eğitim anlayışı demek, engelsiz kampüs demek ve en önemlisi teknoloji demek. Biz bu kampüste geleceğin teknolojisi ile eğitim alıyor, aldığımız bu eğitimi yine teknolojinin tüm imkânları ile pratik yapma şansına sahip oluyoruz. Sadece şimdinin değil, aynı zamanda geleceğin eğitim anlayışı ile de donanımlı hale geliyor, uzun vadede her zaman hayata ve iş dünyasına hazır hale geliyoruz. Kısaca sürekli yenilenmeyi, yeni kalmayı ve kendimizi güncellemeyi öğreniyoruz.

Sorunuzun en kısa cevabı sanırım bu; NeoTech demek, teknoloji ile iç içe olarak sürekli yenilenmek demek.

Nişantaşı Üniversitesi pek çok aday öğrencinin merak ettiği bir üniversite. Özellikle de yeni kampüsüyle… Nişantaşı Üniversitesi’ni hiç bilmeyen arkadaşlarına nasıl anlatırsın? Nişantaşı Üniversiteli olmak nasıl bir duygu?

Nişantaşı Üniversitesi, okumak istediğiniz bölümle ilgili olarak size geniş imkânlar sunan bir üniversite. Araştırma mı yapmak istiyorsunuz… 30’dan fazla laboratuvarımız var ve hepsi dünya standartlarında… Kaynak araştırması mı yapmak istiyorsunuz… 30 binden fazla kitaba sahip büyük bir kütüphanemiz var…

Bir fikrin mi var? O zaman NishNova devreye giriyor ve size projenizde destek oluyor üniversite.

Okula girdiğiniz andan başlayıp okuldan çıkıp iş sahibi olana kadar geçen her sürede yanınızda olan bir üniversite Nişantaşı Üniversite. Bu yüzden hiç bilmeyen arkadaşlarıma üniversitemizi anlatırken, dost gibi diyorum. Ancak dostlar her koşulda ve şartta bir insanı yanında olur ve her zaman destekler. Evet, Nişantaşı Üniversitesi kesinlikle bir dost.

Bu yüzden Nişantaşı Üniversiteli olmak güzel bir duygu. Kendinizi hayata, iş dünyasına ve geleceğe hazır hissediyorsunuz. Günümüz şartlarında ve dünyasında bundan daha iyi hissettiren bir şey olamaz sanıyorum.

Peki kampüste yaşam nasıl? NeoTech Campus çok büyük bir kampüs ve içerisinde pek çok yenilik var. Ders dışında zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nişantaşı Üniversitesi öğrenci odaklı bir üniversite. Burada geçen her zamanı dolu dolu geçirmeniz için pek çok seçenek var. Bu süreçten sonra da sizin neye ilginiz olduğuyla alakalı olarak ne yapacağınız size kalmış.

İsterseniz gün içerisinde olan pek çok etkinlik ve seminere katılabilir ve zamanınızı öyle geçirebilir, isterseniz oyun alanlarında arkadaşlarınızla oyun oynayabilir; isterseniz okulun içerisindeki restoran ve kafelerde arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebilir, isterseniz de okulun bahçesinde çimenlere yayılıp güneşin keyfini çıkabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

Tabii öğrenci kulüplerinde aktif olarak görev alıp, kendinize başka artı değerler katmanız da mümkün.

Birçok üniversiteli üniversitenin son sınıfında staj yapmakta zorlanıyor ve iş hayatına daha başlamadan iş dünyasının zorlukları ile karşılaşmaya başlıyor. Nişantaşı Üniversitesi öğrencisi olarak bu konuda çekincelerin var mı?

Söylediğim gibi üniversitede her şey öğrenci odaklı ve her şey öğrencilerin geleceği planlanarak tasarlanmış durumda. Bu konuda bir çekincem yok; çünkü okulumuzun içerisinde sadece bu durum ile ilgilenen bir ofisimiz var.

Staj dosyasının hazırlanmasından, staj yerimizin bulunmasına kadar… Mezun olduktan sonra kariyerimizin nasıl yönleneceğine kadar her şey bu ofisin kontrolüyle ilerleyebiliyor. Yani siz yeter ki üniversiteden bir şeyler dileyin ve kararlı olun. Nişantaşı Üniversitesi her konuda olduğu gibi staj döneminde de sonrasındaki iş bulma sürecinde de öğrencilerinin yanında.

Sana göre Nişantaşı Üniversitesi’nin en önemli özellikleri nelerdir?

Daha ilk adımınızda, hayatınızda yepyeni bir sayfa açıldığını anlıyorsunuz. Öğrenciye böyle hissettirebilmek Nişantaşı Üniversitesi’nin temel farkı. Pek çok vakıf üniversitesi var ancak Nişantaşı Üniversitesi gerçekten vakıf olmak bilinciyle eğitim hayatına devam ediyor… Verdiği burslar ve imkânlarla sizi değerli gördüğünü hissettiriyor. Rektörümüzden, okulumuzun kurucusu Levent Uysal’a kadar herkes kolay ulaşılabilir durumda ve hepsi öğrencilerin dertleri ile birebir ilgilenmek için hazır. Burada kendinizi değerli hissediyorsunuz.

Nişantaşı Üniversitesi; öğrencisini, her konuda emek vermeye sevk eden ve verdiği emeğin karşılığını alacağını gösteren bir üniversite.

Aldığınız eğitimin uluslararası bir eğitim olduğunu biliyor, İngilizce öğrenerek kendinizi daha ileride hissediyorsunuz. Üniversitemiz sadece okuduğumuz bölümle ilgili iyi eğitim vermekle kalmıyor bir de artı değerler kazandırmak için uğraşıyor. Yıllar geçtikçe yaşıtlarınızdan daha ileride olduğunuzu, daha evrensel eğitim aldığınızı ve sadece Türkiye’ye değil, globalde bir değer ifade ettiğinizi görüyorsunuz.

Aynı zamanda üniversitemizin engelsiz bir kampüse sahip olması bizi iyi hissettiriyor. Eğitim eşitliğine önem veren bir üniversitede olmak, bu bilinçle eğitim veren akademisyenlerin üniversitesinde olmak harikulade bir duygu.

Peki, sizce Nişantaşı Üniversitesi’nin olumsuz yanları var mı? Üniversitede eksik gördüğünüz noktalar nelerdir?

Elbette eksik noktaları var.  Hiçbir eğitim yuvası dört dörtlük olamaz… Dünya hızla değişiyor ve ihtiyaçlar hızla yön değiştiriyor. Eksikler var ve olmaya da devam edecektir… Ancak önemli olan bence üniversitenin bu eksiklikleri görüp hızla gidermeye çalışması.

Nişantaşı Üniversitesi’nin kampüs olanaklarından bahsedebilir misin? Buna ek olarak, öğrenci kulüpleri etkin mi?

NeoTech Campus, bildiğim kadarıyla Avrupa’nın en büyük kapalı kampüsü. İçerisinin ne kadar büyük olduğunu ve her an üniversitede yeni bir şeyle, bir yenilikle karşılaşmanın ne kadar heyecanlı olacağını siz düşünün. Burası sadece bir üniversite değil, resmen bir şehir! İçerisinde kafelerin, restoranların olduğu, drone’ların uçtuğu kocaman bir şehir.

Ayrıca kampüsün şehrin merkezinde olması ve İstanbul’un neresinde olursanız olun kolayca ulaşabiliyor olmanız büyük bir şans.

Öğrenci kulüpleri çok aktif ve bildiğim kadarıyla 40’tan fazla kulüp var. Ayrıca eğer olmasını istediğiniz bir kulüp varsa üniversite yönetimi ile konuşarak o kulübün açılmasını kolayca talep edebiliyorsunuz.

Üniversitenin yurt dışı olanakları hakkında ne düşünüyorsun? Bu olanaklardan yaralandın mı? Bu noktada aday öğrencilere neler söylemek istersin? 

Bir kere Nişantaşı Üniversitesi’nin Londra’da ve Dublin’de merkezlerinin olması büyük bir şans. Yıl içerisinde aldığınız İngilizce eğitimi bu ülkelerde kolayca pratik edebiliyor ve kendinizi tam anlamıyla bir dünya vatandaşı gibi hissedebiliyorsunuz. Ben geçtiğimiz yıl Londra’ya gittim ve orada 3 ay kaldım. Yaşadığım en güzel deneyim olduğunu söyleyebilirim.

Bunlar dışında üniversitenin anlaşmalı olduğu üniversitelerde Erasmus ile eğitim almak ve eğitim hayatının bir bölümünü o ülkede geçirmek de mümkün.

Kısaca Nişantaşı Üniversitesi ile bir ayağınız hep yurtdışında olabiliyor. Siz yeter ki isteyin ve hayal edin. Bu üniversitede her şey mümkün!

Nişantaşı Üniversitesi’nde okumak isteyen arkadaşlara şunu söylemek istiyorum: Geleceğin eğitimine ve kendinizi güvende hissetmeye hoş geldiniz. Burada geçireceğiniz günler hayatınızın en güzel günleri olacak.

Nişantaşı Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS