ÖSYM'nin büyük hatasını YÖK düzeltti

ÖSYM'nin büyük hatasını YÖK düzeltti

Dün ÖSYM resmi internet adresi olan osym.gov.tr adresinden önemli bir açıklamaya imza attı. Buna göre Yüksekokullar kapatılıyor, Yüksekokullar’da bulunan bölümler fakültelere kaydırılıyordu. Bu durum YGS puanıyla 4 yıllık bölüm tercihinde bulunacak olan öğrencileri doğrudan etkiliyordu. Günün sonunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) olaya el koydu. Önemli bir açıklama yaptı ve puan türü değişen bölümler hakkında detaylı bir açıklama yaptı. İşte 17 Nisan 2017 günü yaşananlar ve açıklamalar...

Bilindiği üzere dün (17 Nisan 2017) LYS başvuruları için son gündü. Öğrenciler başvuruların son gününde hiç beklemedikleri bir haberle karşılaştılar. ÖSYM resmi internet sitesinden yapmış olduğu açıklamada, Yüksekokulların kapatıldığını, bu okullarda bulunan bölümlerin Fakültelere kaydırıldığını, bunun neticesinde öğrencilerin LYS başvuruları yapmaları gerektiğini belirtti.

ÖSYM’nin ilk açıklamasında bulunan ‘’ yükseköğretim kurumlarında bulunan yüksekokulların kapatılarak bünyesinde yer alan programların fakültere aktarılması nedeniyle, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda merkezi yerleştirmede YGS puanı ile öğrenci alacağı duyurulan programlara (Örneğin: Antrenörlük Eğitimi, Perfüzyon programları gibi. ), LYS puanı ile öğrenci alınmasına karar verilmiştir. ‘’ ifadesi oldukça önemli. Çünkü Yüksekokullar bünyesinde bulunan 80 civarı program bulunmakta. Bu durum binlerce öğrenciyi etkiliyordu. Açıklamanın en önemli kısmı ise bütün yüksekokulların kapatıldığı ifadesiydi. 

ÖSYM'nin yapmış olduğu birinci açıklama...

Aradan geçen saatlerin ardından ÖSYM resmi internet adresinden paylaşmış olduğu mevcut duyuruyu güncelledi. Fakat bu durum duyuruda belirtilmedi. Mevcut duyuruya sadece bir ifade eklendi.

ÖSYM'nin yapmış olduğu ikinci açıklama...

ÖSYM ilk duyurusunda belirtmiş olduğu ‘’ yükseköğretim kurumlarında bulunan yüksekokulların kapatılarak bünyesinde yer alan programların fakültelere aktarılması…’’ cümlesinin başına ‘’bazı’’ ifadesini ekledi fakat mevcut duyuruda değişiklik yapıldığı sadece metni dikkatli okuyan kişiler tarafından farkedildi. Çoğunluk duyuruyu ilk haliyle bildi. Duyuruda yapılan değişiklik kafada ki soru işaretlerini gidermedi hatta öğrencilerin kafası daha çok karıştı. Çünkü Yüksekokullar’da 80’den fazla program bulunmakta ve ÖSYM puan türü değişen programların listesini paylaşmadı. 

Sosyal medyadan binlerce öğrenci ve öğretmen ÖSYM’yi konuya ilişkin eleştirdi ve puan türü değişen programların listesini paylaşması gerektiğini belirtti çünkü binlerce öğrenci puan türü değişen bölümlere göre LYS başvurularını yapacaktı ve olayların yaşandığı gün LYS başvuruları için son gündü. Akşam saatlerinde YÖK önemli bir açıklama yaparak konuya açıklık getirdi.

İşte YÖK’ün puan türü değişen bölümler hakkında açıklaması.

Buna göre puan değişikliği sadece iki bölümde gerçekleşmekte. Bu bölümler Perfüzyon ve Antrenörlük Eğitimi. Alınan karar YGS puanı ile öğrenci alan diğer bölümleri kapsamamakta. YÖK’ün açıklaması öğrenciler tarafından mutlulukla karşılandı. Dün (17 Nisan 2017) öğrenciler için oldukça yoğun geçti denebilir. Günün sonunda YÖK’ün açıklaması ile öğrencilerin kafasında ki tüm soru işaretlerini giderdi.

Peki uzmanların konuyla ilgili yorumu ne oldu? 

Eğitimci - Onur Soğuk

'' Dün ÖSYM'nin yaptığı bir açıklama LYS başvurularının son gününde büyük bir heyecana ve paniğe yol açtı. Yapılan açıklamada ÖSYM, Yüksekokulların Fakülteye dönüştürüldüğünden öğrencilerin LYS'lere başvurması gerektiği yönündeydi. Bu şu anlama geliyordu, YGS'den alan 4 yıllık Yüksekokullar artık LYS'den alacaktı ve başvurunun son günündeki bu açıklama haliyle paniğe neden oldu. İlerleyen saatlerde ÖSYM duyurusunda küçük ama çok önemli bir değişiklik yaptı. İlk duyurusunda ''... Yüksekokullar Fakülte bünyesine alındığından...'' ifadesi yer alırken sonradan bu duyuru ''bazı Yüksekokulların Fakülte bünyesine alındığından...'' ifadesi şeklinde değişti. Böylelikle olayın rengi değişti. Sosyal medya ve haber sitelerinde çıkan haberler üzerine YÖK bu durumun sadece Perfüzyon ve Antrenörlük Eğitimi bölümlerini ilgilendirdiğini, diğer Yüksekokullar için böyle bir durum olmadığını açıkladı ve dün gün boyu süren panik havası sonlanmış oldu. Son durumu açıklayacak olursak, YÖK'ün açıkladığı o iki bölüm haricinde YGS ile alan dört yıllık Yüksekokullar yine YGS ile öğrenci almaya devam edecekler. ''

Uzman - Özer Eyüp

'' Öğrenciler açısından yaklaştığımız zaman dün (17 Nisan 2017) oldukça sancılı geçti. ÖSYM ilk duyurusunda Yüksekokullar'ın Fakülte bünyesine geçtiğini belirtirken daha sonra duyurusunu değiştirerek bazı Yüksekokulların Fakülte bünyesine geçtiğini bildirdi. Burada maalesef ÖSYM duyurusunu güncellediğini belirtmedi, ilk duyuru metni ile ikinci duyuru metni arasında çok küçük ama çok önemli bir değişiklik vardı, eğer güncelleme yapıldığı belirtilseydi maalesef bu kadar sorun yaşanmazdı. Bunun daha dikkat çekici bir şekilde vurgulanması gerekirdi hatta gerekirse yeni bir duyuru yaparak duyurunun güncellendiği ve son halinin paylaşıldığı bilgisi verilmeliydi. Aslına sorun ilk duyurunun güncellenmesi ile birlikte düzelmedi bu seferde öğrenciler 80'den fazla program'dan hangilerinin puan türünün değiştiğini merak etmeye başladı. İşin en kötü tarafı ise bu olaylar yaşanırken LYS başvurularının son günündeydik, yani öğrenciler puan türünde yaşanan değişikliklere göre LYS başvurusu yapacaklardı. Neyse ki sonunda YÖK olaya müdahale etti ve net bir açıklama yaptı. Buna göre sadece iki programın puan türü değişti. YÖK'ün konuyu yakından takip etmesi ve yanlış anlaşılmaları düzeltecek türden detaylı bir açıklama yapması oldukça önemliydi.  ''

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS