Türkçe Öğretmenliği Bölümü hakkında bilinmesi gerekenler

Türkçe Öğretmenliği Bölümü hakkında bilinmesi gerekenler

Türkçe Öğretmenliği bölümünü düşünen adayların, bölümle ilgili merak ettiği ' Türkçe Öğretmenliği bölümü çalışma alanları ' , ' Türkçe Öğretmenliği bölümü kontenjanları ', ' Türkçe Öğretmenliği bölümü iş imkanları ', ' Türkçe Öğretmenliği bölümü nasıl? ', ' Türkçe Öğretmenliği bölümü taban puanları ' gibi soruların yanıtlarını haberimizin devamında bulabilirsiniz. İşte Türkçe Öğretmenliği bölümü hakkında mutlaka bilinmesi gereken, önemli bilgiler.

Bölümün amacı ve kapsamı


Türkçe Öğretmenliği Bölümü TS-2 puan türüyle alan 4 yıllık öğrenim süresi olan bir bölümdür. Bölümün amacı ana dilini seven ve özen gösteren milli değerlerinin koruyucusu ve aktarıcısı olan ve çağının tüm değerlerine hakim öğretmenler yetiştirmektir.


Türkçe Öğretmenliği Bölümünde; Yazılı ve Sözlü Anlatım, Çağdaş Türk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Eğitim Psikolojisi, Öğretim Metotları gibi dersler verilmektedir.


En popüler mühendislik dalları


Bölümü okuyan adaylarda olması gereken özellikler


Bu bölümü okumak isteyen adayların; öğretmenliği seven, sözel yeteneği gelişmiş, okumayı seven, sabırlı, hoşgörülü insanlar olması meslekte daha başarılı olmalarını sağlar.


Türkçe Öğretmenliği bölümü iş imkanları


Mezun olduktan sonra Türkçe Öğretmeni unvanı alacak olan adaylar özel eğitim kurumlarında ve MEB’e bağlı resmi ve özel okullarda çalışabilirler.


Türkçe Öğretmenliği Programı kaç kez tercih listesine yazıldı?


Türkçe Öğretmenliği Programı 2014 verilerine göre, TS-2 puan türünden öğrenci kabul eden, 90 programda bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl alana ayrılan kontenjan sayısı 4310’du, ayrılan kontenjanın ilk yerleştirme sonucunda 4174 öğrenci alana yerleşmiştir. 136 öğrencilik kesim boş kalmıştır.


Türkçe Öğretmenliği Programı geçtiğimiz yıl ÖSYM’nin sunmuş olduğu verilere göre, bu alanda eğitim veren tüm üniversiteler baz alınarak hesaplandığında 95 bin 535’kez tercih listesine yazılmıştır.


Öğrencilerin en çok memnun olduğu ilk 20 Üniversite!


En çok tercih listesine yazılan üniversite


Türkçe Öğretmenliği Programı 2014 ÖSYM verilerine göre, bu alanda Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Programı ile 10 bin 152’kez ile en çok tercih listesine yazılan program olmuştur.


Türkçe Öğretmenliği Bölümü Hakkında Merak Edilenleri Sorun


Türkçe Öğretmenliği ve diğer bölümler hakkında öğrenciler merak ettikleri her şeyi, CNN Türk uzmanına sor sayfasından, ücretsiz olarak uzman rehberlere sorabilmekte.Sende CNN Türk Uzmanına sor sisteminden üniversiteler, bölümler, taban puanlar, kontenjanlar, tercih sıralamaları gibi konularda detaylı bilgi alabilirsin. Uzmanına sor sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ.


 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS