Uzmanların 2023 Eğitim Vizyonu yorumu ne oldu?

Uzmanların 2023 Eğitim Vizyonu yorumu ne oldu?

Dün (23 Ekim 2018) 2023 Eğitim Vizyonu tanıtım toplantısı Beştepe'de yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ında konuşma yaptığı toplantıda, eğitimde yapılacak değişikliklerin sunumunu Bakan Ziya Selçuk yaptı. Peki konuyla ilgili uzmanların yorumu ne oldu? İşte 2023 Eğitim Vizyonu ve uzman yorumları...

Onur Soğuk - Eğitimci

2023 Eğitim Vizyonu yayımlandı. Törende konuşulanlar tahmin ediyorum tüm eğitim camiasına umut vermiştir. Somut adımları görmek içinse törenin ardından yayımlanan ve atılacak adımların bulunduğu belgeyi hepimiz inceledik.
Eminim birçok eğitimci için beklenti daha fazlaydı ve daha keskin kararlar bekliyorlardı. Atılacak adımlardan daha çok hedeflerin bulunduğu bir metin var elimizde. Sonuçlarını tam olarak uygulanması ile göreceğiz ama yine de ilk gözlemimizle değişim beklediğimiz ana hatlara değinebiliriz.

Öğretmen yetiştirmedeki değişiklikler ,veriye dayalı eğitim, yabancı dil eğitimi, erken çocukluk eğitimi, rehberlik eğitimi, okullar arasındaki denge düzenlemeleri, müfredatın sadeleştirilmesi, ders yükünün hafiflemesi, teknoloji eğitimi… Bu konular neredeyse tüm eğitim camiasının değinilmesini beklediği ortak görüşe vardığı konulardı. Vizyon belgesinde hepsiyle ilgili umutlu cümleler mevcut. Özellikle çağdaş eğitimin yakalanması için teknolojiye ve güncel sorunlara dikkat çekilmesi, eğitimde kalitenin artmasının öğretmen kalitesinden geçtiğinin anlaşılması ve milli eğitimin öğretmen yetiştirme modeline el atması önemli. Çocuklar üzerindeki ders yükünün ağırlaması da bireysel eğitimin yolunu açacaktır.

Liseye ve üniversiteye geçişle ilgili konularda da değişimler var. Liseye geçişte sınavsız geçişin kademeli olarak artırılacağı, sınavla öğrenci alan okul sayısının azalacağı müfredat yükünün hafiflemesi beklenilen değişimler. Üniversiteye geçişte 12.sınıfın oryantasyon sınıfına dönüşmesi, lisedeki alan seçiminin tekrar 9.sınıfa alınması da doğru uygulamalar olacaktır. Fiilen 12.sınıf zaten bir üniversite hazırlık yılı olarak geçiyor müfredatın ve yoğunluğun altında kalan çocukların omuzlarına çok yük biniyordu. 9.Sınıfta yapılacak alan seçimi de öğrencilerin hedeflerini daha erken belirleyip bu doğrultuda çalışmalar yapmalarına katkı sağlayacaktır.

Tüm bu hedeflere ulaşmada kilit sözcük ise törende de bakanımızdan sık duyduğumuz ‘liyakat’tır. Liyakat oldukça eksikleri birlikte gidermek, aynı amaç doğrultusunda çözümler üretmek mümkün aksi taktirde bahsettiğimiz hedeflerin tamamı kağıt üzerinde kalacaktır.

Özer Eyüp - Uzman

Eğitim camianın merakla beklediği 2023 Eğitim Vizyonu dün yayımlandı. Tahminim birçok kişi töreni benim gibi heyecanla izlemiştir. Öncelikle Bakanımızın söyledikleri birçok eğitimcinin dile getirdiği konulardı fakat bunların yüksek sesle dile getirilmesi, bunların farkındayız üzerinde çalışıyoruz denilmesi dahi oldukça önemli.

2023 Eğitim Vizyonu töreninde benim en çok dikkatimi çeken konulardan bir tanesi 12. Sınıfların oryantasyon sınıflarına dönüştürülmesi oldu. Oryantasyon kapsamında umarım öğrencilere tercihten üniversite eğitimine kadar birçok konuda bilgi verilir. Son yıllarda öğrenciler tercih yapmamaya veya tercih yapıp üniversiteye kayıt olmamaya başlamıştı. Oryantasyon bu durumda değişikliği sağlar mı bilinmez ama olumlu bir değişiklik olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Ders saatlerinin azaltılması ile birlikte öğleden sonra yapılacak olan sportif faaliyetler, tasarım beceri atölyelerinde yapılacak faaliyetler oldukça önemli. Yine aynı şekilde yabancı dil konusunda yapılacak olan kapsamlı çalışmalar umut vadediyor.

Birçok kademede birçok değişiklik yapılması planlanıyor, planların hayata geçirilmesi ne kadar sürer bilinmez fakat desteğin esirgenmemesi, herkesin elini taşın altına koyması gerekmekte.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS