Naim Süleymanoğlu kimdir? Naim Süleymanoğlu filmi ve hayatı

Video: Naim Süleymanoğlu kimdir? Naim Süleymanoğlu filmi ve hayatı

Naim Süleymanoğlu filmi ile vefatının ikinci yıldönümünde Türkiye kamuoyunun en çok konuştuğu isimler arasında yer alıyor. Üst üste kazandığı madalyalarla Türkiye’yi gururlandıran “Cep Herkülü”nün hayatıyla ilgili detaylar merak ediliyor. En çok merak edilenler arasında ise “Naim Süleymanoğlu ne zaman öldü ve kimdir?” sorusunun cevabı yer alıyor. İşte, Naim Süleymanoğlu’nun hayatı ile ilgili merak edilen detaylar…

Naim Süleymanoğlu film fragmanı yayınlandı… Film fragmanının yayınlanmasıyla birlikte kamuoyunun gündeminde ilk sıralara yerleşen Olimpiyat Şampiyonu Milli Haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nun hayatı ile ilgili detaylar merakla araştırılıyor. En çok araştırılanlar arasında ise “Naim Süleymanoğlu ne zaman öldü?” ve “Naim Süleymanoğlu kimdir?” sorularının cevabı yer alıyor. Bununla birlikte Naim Süleymanoğlu boyu ve fiziksel özellikleri ile de özellikle halter sporu ile ilgilenenler tarafından incelenen isimler arasında yer alıyor. İşte, Naim Süleymanoğlu’nun hayatı ile ilgili detaylar…


NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?


Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan Türkü halterci. Bütün otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisidir. Lakabı, boyunun 1 metre 47 santimetre olması nedeniyle Cep Herkülü'dür.


1983 - 1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986'da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları'na Bulgaristan'ın da Sovyet'lerle boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükümeti'nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak biliniyordu.


Bulgaristan'daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986'da Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye Büyükelçiliği'ne sığınarak Türkiye'ye iltica etti. Türkiye'ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.


Spor kariyerine 47 dünya rekoru, üç farklı olimpiyatta kazandığı 3 olimpiyat altın madalyası, 6 Avrupa şampiyonluğu ile 7 dünya şampiyonluğu sığdıran Naim Süleymanoğlu, kendi ağırlığının üç katı ağırlık kaldırabilen tek sporcu olarak da tarihe geçti. 15 yaşında ilk dünya rekoruna imza atan sporcu, Türkiye’ye güreş dışında olimpiyatlarda da altın madalya kazandıran ilk sporcu oldu. Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS