Uzayda su buharı bulundu

Video: Uzayda su buharı bulundu

Bilim insanlarının yıllardır cevabını aradığı soru; "Diğer gezegenlerde yaşam mümkün mü?" İşte bu sorunun cevabını verebilecek bir keşifte bulunuldu. Dünyadan 110 ışık yılı uzakta bir gezegende su buharı keşfedildi.

 

 

Gökbilimcilerin diğer gezegenlerde su bulma çabası, nihayet sonuçlanmış olabilir. Nature Astronomy dergisinde yayınlanan çalışmada, ilk defa güneş sisteminin dışındaki bir gezegenin atmosferi incelendi. Elde edilen veriler bilim insanlarını heyecanlandırdı. İncelenen gezegende su buharı keşfedildi. Bir araştırma ekibinin Hubble Space Telescope uydusunun, topladığı verileri incelemesiyle, uzayda yaşam tartışmaları tekrar alevlendi.

K2-18b adındaki gezegen dünyadan 8 kat daha büyük ve süper dünya sınıfında bulunuyor. Dünya'dan 110 ışık yılı uzakta bulunan gezegen, 2015 yılında NASA’nın kepler adlı uzay aracı tarafından keşfedilmişti.

K2-18B güneş sistemimiz dışında olan ve atmosferinde su buharı bulunan tek gezegen olarak biliniyor. Su buharının yanında bilim adamlarını heyecanlandıran bir diğer gelişme ise gezegenin kendi yıldızına yaşam barındırabilir bir mesafede olması. Bu sıvı halde suyun ve uygun sıcaklığın bulunduğu anlamına geliyor. Gezegen her 33 günde bir kendi güneşinin yılınızın etrafında dönüyor. Kırmızı cüce grubunda bulunan yıldız, güneşten daha küçük ve daha serin/az sıcak bir durumda.

Yeni uzay teleskoplarının önümüzdeki 10 yıl içinde k2-18b'nin atmosferinde canlı organizmalar tarafından üretilen gazların da olup olmadığını araştırması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS