"100 milyon doz aşı üretilecek"

Video: "100 milyon doz aşı üretilecek"

Dünya sabırsızlıkla koronavirüs aşısının bulunmasını bekliyor. Oxford Üniversitesi de bu amaçla zamana karşı yarış verenler arasında. Üniversitedeki klinik deneyler başarılı sonuç verirse İngiltere aşıya erişen ilk ülke olacak. 30 milyon doz aşı eylül ayına kadar ülke içinde dağıtılacak.

Koronavirüs aşısı konusunda umut veren haber İngiltere’den geldi. İngiliz hükümeti, 23 Nisan’da insan deneylerine başlayan Oxford Üniversitesi’nin aşı çalışmalarının başarı ile sürdüğünü kaydetti. Ve hem Oxford hem de ülkede aşı çalışmaları yürüten bir diğer üniversite Imperıal College London için yeni bir destek paketi açıkladı.

Ülkenin İş Dünyası Bakanı Arok Sharma, ek olarak verilecek 84 milyon sterlinin Oxford aşısının seri olarak üretilmesine yardımcı olacağını ve mevcut denemeler başarılı olursa, birleşik krallık nüfusunu hemen aşılamaya başlayacaklarını açıkladı. Oxford Üniversitesi'nin, aşının ticarileştirilmesi ve üretimi için bir ilaç firması ile küresel bir lisans anlaşması imzaladığını da teyit etti. O anlaşmaya göre üniversite ve ilaç şirketi dünya genelinde 100 milyon doz aşı üretecek. Süreç başarılı bir şekilde ilerlerlerse, eylül ayına kadar üretilen ilk 30 milyon doz İngiltere içinde dağıtılacak. Oxford üniversitesi tarafından geliştirilen aşı şu anda ilk klinik deneme aşamasında bulunuyor. İlk aşı dozunu alan tüm katılımcılar araştırma ekibi tarafından izleniyor.

Ancak, İngiliz bakan uyardı. Nihayetinde her iki projenin de başarısız olabileceğini söyledi. "koronavirüse karşı temkinli olmaya devam edin" mesajını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS