2 başbakan devirdi, üçüncü zor durumda

2 başbakan devirdi, üçüncü zor durumda

İngiltere'de 2016'da başlayan Brexit krizi 2 başbakanın istifasıyla sonuçlandı. Yeni Başbakan Boris Johnson da gittiği her yerde tepkiyle karşılanıyor. Brüksel'den yeni bir anlaşma koparamazsa, Johnson'ın da istifaya zorlancağını söyleyen analizler var. İngiltere'nin bu zorlu sürecine yakından bakalım.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

7 Mayıs 2015'de İngiltere Başbakanı ve Muhafazakâr Parti Lideri David Cameron, siyasi kariyerini kurtarmak için Brexit tartışmalarına son noktaydı koydu.
Cameron, "referandum" vaadi sayesinde tekrar seçimleri kazandı.

AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN AYRILIK SÜRECİ

Geri dönülemez bu vaad ülkenin gerçeği oldu. İngiliz halkı, 23 Haziran 2016'da referanduma gitti. Sandıktan 51,9 oy oranıyla Avrupa Birliği'nden ayrılık kararı çıktı.

Brexit tartışmasını siyasi kazanç için gündeme getiren David Cameron, yıllarca sürecek sancılı sürecin ilk kurbanı oldu. 6 yıldır yürüttüğü görevden istifa etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

29 Mart 2017'de Muhafazakar Partinin ve İngiltere'nin yeni lideri Theresa May oldu. May, İngiliz halkının Avrupa Birliği’nden ayrılık kararını uygulamaya geçirmek için geldi. Görevi İngiliz Parlamentosu ve Avrupa Birliği arasında 2 yıl içinde anlaşmayı sağlamaktı. Londra ve Brüksel arasında mekik dokumaya başladı.

May, 1 yılın sonunda ilk ayrılık anlaşmasını eve getirdi. Ancak pek hoş karşılanmadı.

PARLAMENTODA 3 KEZ REDDEDİLDİ

3 kez İngiliz Parlamentosunda oylamaya sunulan anlaşma her defasında red edildi. Brexit Bakanı Dominic Raab ve Çalışma Bakanı istifa etti. Hem kendi partisinin hem de muhalefetin ciddi eleştirilerine maruz kalan May, Baskılara daha fazla dayanamayarak istifa etti. 7 Haziran’da gözyaşları içinde görevi bıraktı.

İngiltere'de Boris Johnson dönemi böyle başladı. Ciddi bir krizi devralan Johnson, ayrılık için son tarih olan 31 Ekim geldiğinde birlikten çıkacağız diyordu. Fakat hem anlaşmasız ayrılık hem de erken seçim önerisi parlamentoda reddedildi. Bu sonucun faturası, hükümete karşı oy kullanan 21 muhafazakar milletvekilinine kesildi. Vekiller parti grubundan ihrac edildi. Kendi kardeşi Jo Johnson ise hükümetten istifa etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İSTİFAYA ZORLANABİLİR

Parlalmentodan iki red alan başbakana halk da tepkili. İngiliz basınına göre Johnson da, Cameron ve May gibi Brexit kurbanı olarak istifaya zorlanabilir.