2019'da zenginlerin serveti büyüdü

Video: 2019'da zenginlerin serveti büyüdü

2019 yılında zenginler servetlerine servet kattı. Dünyanın en zenginler bu yıl yüzde 25 zenginleşti.

Dünyanın en zengin listesindeki 500 kişi, 2019'da yüzde 25 zenginleşti. Bloomberg'in milyarderler endeksine göre bu kişilerin toplam serveti 5 trilyon 900 milyar dolara ulaştı. Listenin birinci sırasında Amazon’un sahibi Jeff Bezos bulunuyor. Diğer üst sıralarda ise Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg ve Microsoft'un kurucusu Bill Gates bulunuyor. Bu iki isim 2019'da toplamda 50 milyar dolar kazandı.

En büyük kazancı lüks şirketler grubu LVMH'nin başındaki Bernard Arnault elde etti. 36.5 milyar dolar kazanarak toplam servetini 106 milyar dolara çıkardı. Diğer bir yandan listedeki 52 kişinin serveti küçüldü. Serveti azalanlar arasında Amazon’un sahibi Jeff Bezos da var. Boşanma anlaşması nedeniyle Bezos'un serveti 9 milyar dolar eridi. Amazon'un sahibinin mal varlığı 130 milyar dolar.


Amerika Birleşik Devletleri’nin geneline bakıldığında gelir adaletsizliğinin son yarım yüzyılın en yüksek oranına ulaştığı görülüyor. Bu sonuç, zenginden daha yüksek vergi alınması için yapılan tartışmaları yeniden alevlendirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS