"5 Roma" büyüklüğünde alan kül oldu

"5 Roma" büyüklüğünde alan kül oldu

Avrupa iklim krizinin etkilerini derinden yaşıyor. Avrupa orman yangını bilgi sisteminin verilerine göre, tüm kıtada 660 bin hektarlık alanda orman yangını çıktı. Avrupa genelinde, İstanbul’un yüzölçümünden daha büyük bir alan kül oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Termometreler zirveyi gördü. Alevler tüm ormanları yakıp geçti. Avrupa'da aşırı sıcaklıkların neden olduğu yangınlarda, İtalya’nın başkenti Roma’nın yüzölçümünün 5 katından fazla alan küle döndü.

Avrupa zor bir yaz mevsimi geçiriyor. Öyle ki, yangın sezonu bitmeden 660 bin hektar alan yandı. 2006'da toplanmaya başlanan Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi'nin verilerine göre, 16 yılın en çok yanan alanı bu sene kayda geçti.

En kötü etkilenen ülkeyse ispanya. 150 bin hektarla Romanya ikinci sırada yer alırken, üçüncü sıradaysa 77 binle Portekiz var.
Avusturya, Fransa ve Yunanistan’da yangınla mücadele eden ülkelerden. Uzmanlarsa iklim değişikliği kaynaklı yangınların artacağı kanısında.

Avrupa bir yandan da yaklaşmakta olan kış aylarının paniğinde. Rusya'dan gelen azın alması, birçok ülkeyi önlem almaya itti. Almanya'da alınan önlemler nedeniyle gaz stoku yüzde 75 oranında. Stokların gelecek ay yüzde 85'e yükseltilerek kış aylarında problem yaşanmaması amaçlandı. Ancak buna rağmen, Almanya kışın zor geçeceğine dair uyarıda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı