hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Başkanı Biden zehirlenme ihtimaline dikkat çekti

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Litvanya'daki NATO Zirvesinin ardından Finlandiya’ya geçen ABD Başkanı Joe Biden, Fin Devlet Başkanı Sauli Niinisto birlikte düzenlediği basın toplantısında, Rusya Lideri Vladimir Putin'in savaşı çoktan kaybettiğini söyledi. Biden, Wagner lideri Yevgeny Prigojin'e için "yediklerine dikkat etsin" diyerek zehirlenme ihtimalini gündeme getirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NATO’ya yeni katılan Finlandiya’nın başkenti Helsinki’yi ziyaret eden ABD Başkanı Joe Biden, Fin Devlet Başkanı Sauli Niinisto birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında “Putin savaşı çoktan kaybetti. Putin'in gerçek bir sorunu var. Buradan nasıl hareket edecek? Ne yapacak? Bu nedenle hangi aracın kullanılacağı, savaşı yarın bitirebileceği fikri, sadece şunu diyebilir: Ben yokum. Ancak nihai olarak hangi anlaşmaya varılacağı Putin’e ve ne yapmaya karar verdiğine bağlıdır, ancak Ukrayna’daki savaşı kazanma olasılığı yoktur. O savaşı çoktan kaybetti” ifadelerini kullandı.

  Rus paramiliter grup Wagner lideri Yevgeny Prigojin'e tavsiyede de bulunan Başkan Biden, olası bir zehirlenme hadisesine karşı dikkatli olması gerektiğini söyledi ve “Bence Prigojin'e ne olacağını, onun ne yapacağını yalnızca tanrı bilir. Nerede olduğundan emin bile değilim. Nasıl bir ilişkisi olduğundan bile emin değiliz. Ben olsam ne yediğime dikkat ederdim. Menüme göz kulak olurdum. Ama şaka bir yana, kim bilir” sözlerini kullandı.

  Rusya'nın nükleer silah söylemlerinin yeniden gündeme gelmesine değinen Biden, Putin'in nükleer silah kullanma ihtimalinin bulunmadığını belirterek “Putin'in nükleer silah kullanmasına dair gerçek bir olasılık olduğunu düşünmüyorum, tabi asla bilemezsiniz. Sadece batı değil, Çin ve dünyanın geri kalanı ‘oraya gitme, oraya gitme’ diyor” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow