Son Dakika

ABD Başkanı'nın helikopterine onay yok

A A

25.11.2021 - 15:13

Amerika Birleşik Devletleri, 79 yaşındaki Başkan Joe Biden'ı korumak için ellerinden geleni yapıyor. Başkanın kullandığı ve güvenli olması beklenen "Marine One" helikopterindeyse sorun yaşandı. Acil durumlarda kullanılması beklenen helikopter, güvenlik testlerinden geçemedi.

O helikopter dünyanın en önemli helikopterleri arasında. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri'nin başkanını taşıyor. En çok korunması gereken helikopter, Pentagon'un sınavını geçemedi.

"Marine One" kod adıyla tanınan helikopter, acil durum helikopterine dönüştürülmek isteniyordu. Helikopter yetkililer tarafından güvenli bulunmadı. Lockheed Martin şirketinin geliştirdiği "Skorsky VH-92" helikopterin yenilenme planları iptal edildi.

Pentagon'un testlerinde iyi sonuç elde edemeyen helikopter karaya oturdu. Bu sonucun ardından Biden'ın ilk uçuşu da iptal edildi. 217 milyonluk helikopter daha önce de Beyaz Saray'ın çimlerine zarar vermiş, denemelerde soruna yol açmıştı.

Helikopterin operasyona hazır ilan edilmesi haziran 2020, Ocak 2021 ve Temmuz 2021'de ertelenmişti. Helikopterin durumuna ilişkin bir kaynak açıklama yaptı. Yere indirilen helikopterin bir daha ne zaman faaliyet geçeceğine ilişkin bir takvim olmadığını söyledi.