ABD Boeing 737 Max'e izin verdi | Video

ABD Boeing 737 Max'e izin verdi | Video

Amerika, Endonezya ve Etiyopya'da meydana gelen kazaların ardından, uçuş yasağı getirilen "Boeing 737 Max" tipi yolcu uçaklarına yeniden izin verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan Federal Havacılık İdaresi, 20 aydır süren detaylı inceleme ve teknik düzeltmeler üzerine, Mart 2019'da durdurulan uçuşların yeniden başlayabileceğini bildirdi.

Açıklamada, İdare Başkanı Stephen Dickson'ın uçuş yasağını kaldıran talimatı imzaladığı,
Kararın dünyadaki diğer sivil havacılık kurumlarıyla iş birliyle alındığı belirtildi.

Boeıng, "737 Max 8" tipi yolcu uçaklarının uçuş kontrol sistemindeki
Üretim hatasının yol açtığı uçak kazaları nedeniyle eleştirilere hedef olmuştu.

Endonezya'da Lion Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan havalandıktan kısa süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Etiyopya Hava Yollarına ait aynı tip yolcu uçağı, 10 Mart 2019'da Addis Ababa'dan havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Etiyopya'daki kazanın ardından Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke, bu tip uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Her iki kazaya da uçaklardaki yükseliş açısını ayarlayan sensörler arasındaki veri uyuşmazlığının yol açtığı tespit edilmişti.