ABD, DEAŞ liderinin öldürülmesindeki detayları açıkladı

ABD, DEAŞ liderinin öldürülmesindeki detayları açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye'de terör örgütü DEAŞ'a yönelik önemli bir operasyon gerçekleştirdi ve DEAŞ lideri El-Kureyşi'yi öldürdü. O operasyona ilişkin Pentagon ve Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan açıklamalar geldi. Pentagon Sözcüsü operasyonun DEAŞ'a büyük darbe olduğunu söyledi. Merkez Kuvvetler Komutanı ise Kureyşi'nin savaşmadan öldüğünü belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"DEAŞ'A ÖNEMLİ BİR DARBE VURULDU"

"Hacı Abdullah, DEAŞ'ın birçok günlük operasyonuna dahil oldu ve DEAŞ'ın bir zamanlar sahip olduğu öldürücülüğü geri getirmekle yakından ilgileniyordu. Dolayısıyla ölümünün DEAŞ'a önemli bir darbe vurduğuna inanıyoruz." Pentagon Sözcüsü John Kirby, DEAŞ elebaşına yönelik operasyon için bu ifadeleri kullandı.

"EL KUREYŞİ PARMAK İZİ VE DNA TESTİNDEN BELİRLENDİ"

Amerikan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kirby, günlük basın toplantısında saldırıya ilişkin değerlendirmede bulundu. Sözcü, Suriye'nin kuzeybatısında düzenledikleri saldırıda ölü ele geçirilen DEAŞ lideri El-Kureyşi'nin kimliğini, parmak izi ve DNA testinden belirlediklerini kaydetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pentagon Sözcüsü, operasyonun terör örgütü DEAŞ'a büyük darbe vurduğunun altını çizdi. "Bugün lidersizler ve bu önemli bir darbe. Bu DEAŞ'ın çok hızlı ve kolay bir şekilde üstesinden gelebileceğine inandığımız bir şey değil. 2014'teki güçlerinde değiller" dedi.

"KUREYŞİ SAVAŞMADAN ÖLDÜ"

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı da operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Amacının DEAŞ liderini yakalamak olduğunu belirten McKenzie, Kureyşi'nin binada meydana gelen büyük patlama sonucu öldüğüne işaret etti. "Kureyşi karşılık vermedi. Biz teslim olması için çağrıda bulunmamıza ve ona hayatta kalması için bir yol önermemize rağmen, kendisini ve yakın ailesini savaşmadan öldürdü" ifadelerini kullandı.

İlk uçaklar havalandı... ABD askerleri yola çıktı

İlk uçaklar havalandı... ABD askerleri yola çıktı