hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Dışişleri Bakanı Blinken İsrail ziyareti sonrası konuştu: Netanyahu'ya açıkça söyledim!

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’deki temaslarının ardından konuştu. “Kimse bu çatışmada daha fazla cephenin açıldığını görmek istemiyor” diyen Blinken, “Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesini savunan her türlü öneriyi kesin bir şekilde reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gazze'de özellikle çocuk ölümlerinin fazla olduğunu söyledi ve “Gazzelilerin yerinden edilmesine karşıyız" dedi.

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'deki temaslarının ardından kameraların karşısına geçti.

  Blinken, Birleşmiş Milletler’in çatışmaların sona ermesinin ardından "Yerinden edilmiş Filistinlilerin Gazze’nin kuzeyindeki evlerine güvenli bir şekilde dönmeleri" için bir misyon yürüteceğini açıkladı.

  ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Filistinlilerin Gazze Şeridi’nin dışına sürülmemeleri gerektiğini vurgulayarak, bunu İsrail Başbakanı Netanyahu’ya açıkça ifade ettiğini belirtti.

  İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların bölgeye yayılmasının kimsenin çıkarına olmadığını belirten Blinken, “Kimse bu çatışmada daha fazla cephenin açıldığını görmek istemiyor" ifadelerini kullandı.

  Irak ve Suriye’de ABD askerlerinin bulunduğu üslere yönelik saldırılara ilişkin gelen bir soruya cevap veren Blinken, "Kuvvetlerimiz tehdit edilir ya da saldırıya uğrarsa uygun adımları atar, karşılık veririz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan İsrail Medyası, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Blinken'ın görüşmesinin ‘gergin’ bir atmosferde geçtiğini öne sürdü.

  Kanal 12 televizyonunun haberinde, İsrail Başbakanlığı tarafından görüşme sonrası yapılması beklenen yazılı açıklamanın yayınlanmadığı ve bu durumun iki taraf arasındaki ihtilafları işaret ettiği ifade edildi.

  İki ülke arasında ‘görüş ayrılığının derinleştiği’ vurgulanan haberde, “Washington’un sabrı tükeniyor" ifadelerine yer verildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow