hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Senatosu 105 milyar dolarlık desteği reddetti

  ABD’de Joe Biden başkanlığındaki hükümet, Ukrayna ve İsrail için Senato’da yardım fonu önerisi yaptı. Ancak fon, bütçede cumhuriyetçilerin engeline takıldı. İki ülkeye toplam 105 milyar dolar destek önerisi reddedildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski'nin “Rusya’nın tek bir umudu var. Gelecek yıl özgür dünyanın konsolidasyonu çökecek. Rusya, Amerika ve Avrupa’nın zayıflık göstereceğine ve Ukrayna’ya desteği uygun düzeyde tutmayacağına inanıyor. Putin, özgür dünyanın kendi yaptırımlarını tam olarak uygulamayacağına inanıyor” tepkisi ve ABD Başkanı Joe Biden'ın “Kongre’deki cumhuriyetçiler Putin’e en büyük hediyeyi vermek istiyorlar. Sadece Ukrayna’da değil, onun ötesinde de bizim liderliğimizi yok edebileceklerini umuyorlar” uyarısına rağmen Amerikan Senatosu, Ukrayna'ya ve İsrail’e toplam 105 milyar dolarlık bütçe desteği önerisini reddetti.

  Biden, “Küçük partizan öfkeli politikalar, dünyanın önde gelen bir ulusu olarak sorumluluklarımızın önüne geçemez ve kelimenin tam anlamıyla tüm dünya izliyor, tüm dünya ABD’nin ne yapacağını izliyor” ifadelerini kullandı.

  Biden liderliğindeki hükümet, 61 milyar dolar Ukrayna’ya ve 14 milyar dolar İsrail’e destek vermeyi önermişti. Öneri, Senato’da Solcu Bağımsız Temsilci Bernie Sanders ve sağcı cumhuriyetçilerin ‘hayır’ oyuna takıldı. Cumhuriyetçiler, bu paranın İsrail ve Ukrayna yerine Meksika Sınırı'ndan göçmen geçişini önlemeye harcanmasını talep ediyor.

  Tasarının oylamaya sunulması için 60 oy gerekirken, 49 senatör ‘hayır’, 51 senatör ise ‘evet’ oyu kullandı. Genellikle demokratlarla hareket eden Sanders, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki göstermiş, hayır demeye çağırmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow