hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'de 3 Filistinli genç silahla vuruldu

  Amerika'nın Burlington şehrindeki 3 Filistinli genç, sokakta yürüdüğü sırada tanımadıkları bir adam tarafından vurulmuştu. Nefret suçu olarak tanımlanan olayı yaşayan gençlerden biri ilk kez konuştu. O anları "uyanıkken yaşanan bir kabus gibiydi" cümlesiyle anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD'de silahlı saldırıya uğrayan 3 Filistinli gençten biri ilk kez konuşarak, o günü anlattı. “Uyanıkken bir kabus yaşıyorum gibi hissettirdi.”

  7 Ekim'de İsrail-Hamas çatışmasının patlak vermesinin ardından Filistinliler dünyanın farklı noktalarında nefret suçuna maruz kalabiliyor.

  ABDde 3 Filistinli genç silahla vuruldu

  Amerika'nın Burlington şehrinde yaşayan Filistin asıllı 3 üniversite öğrencisi bir tanıdıklarına gitmek üzere yola koyulmuştu.

  Geleneksel Filistin kefiyeleri takan arkadaşlar, aralarında İngilizce, Arapça karışık konuşurken bir anda karşılarına bir adam çıktı. Saldırıya uğrayan gençlerden biri, "Hiç tereddüt etmedi, tek kelime etmeden verandanın merdivenlerinden aşağı koştu, tabancasını çıkardı ve ateş etmeye başladı. İlk önce Tahsin'i vurdu ve işte o zaman onun sesini duydum, yere düştü ve çığlık atmaya başladı. Bu benim kaçmam için bir tür işaretti" ifadelerini kullandı.

  Diğer arkadaşlarının vurulduğunu gören Filistinli genç biraz daha şanslıydı. "Hişam'ı vurdu. Evlerden birinin çitinden atlamayı başardım ama o, sanırım o zaman beni vurdu. Aslında ışıkları açık başka bir eve doğru topallayarak yürüyordum. Kapıyı açtılar. 'Lütfen 911'i arayın, sanırım iki arkadaşım da vurulmuş olabilir' dedim."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABDde 3 Filistinli genç silahla vuruldu

  Saldırıyı gerçekleştirilen 48 yaşındaki Jason Eaton, bir gün sonra kendi dairesinde bulunup gözaltına alındı. Amerikalı sanık suçlamaları kabul etmezken, ailesi oğullarının ruh sağlığından şüphelendiğini dile getirdi.

  Yalnızca Filistinli oldukları için hayatlarını kaybetmekle burun buruna gelen gençlerin ailesi yaşananlara tepkili. "Bunlar sadece üç sıradan çocuk, çocukluktan beri büyüyen en iyi arkadaşlar. Üçünden hiçbiri bunu hak etmedi. Kimse bunu hak etmiyor."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow